Mėsinių buliukų aukcionas – jautriausias sektoriaus rodiklis

Mėsinė galvijininkystė Lietuvoje populiarėja, o drauge – ir veislinių gyvulių aukcionai, kurie yra jautriausias nuotaikų sektoriuje rodiklis. Lietuvos mėsinių galvijų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) gegužės 20 dieną Šilutės rajone, Armalėnų kaime (UAB „Šilutės veislininkystė“) surengtas mėsinių bulių aukcionas pranoko lūkesčius.

Lūkesčiai išsipildė su kaupu

Šiais metais tai jau antrasis mėsinių bulių aukcionas. Pirmasis įvyko vasario pirmosiomis dienomis, jis buvo skirtas labiau apšilimui, tradicijos skiepijimui. Mat žiemos mėnesiai ne patys palankiausi pirkti brangius veislinius gyvulius. Nors tuomet pirkėją rado tik vienas reproduktorius, organizatoriai ir aukciono dalyviai neliko nusivylę, pasisėmė vertingos patirties.

Tada po aukciono LMGAGA prezidentas Vytautas Barkauskas prognozavo, kad pavasarinis renginys sulauks nepalyginti didesnio dėmesio, parodys tikrąjį potencialą. Lūkesčiai išsipildė su kaupu – tiek dėl susidomėjimo, tiek ir dėl kainų.

Į pavasarinį aukcioną susirinko per šimtą ūkininkų. Į ūkius iškeliavo ir karvių bandų genetiką toliau gerins 24 puikiausi Lietuvos buliai. Buvo pasiektas kainos rekordas!

Maksimalia suma buvo įvertintas  antros pagal populiacijos gausumą Lietuvoje angusų veislės (pirmąją vietą užima limuzinai) bulius. Kaina nuo pradinės išaugo dvigubai, ir pirkėjas ekspertų puikiai įvertintą beragį bulių įsigijo už 4,1 tūkst. eurų. Asociacijos vadovas svarsto, jog kaina galėjo kilti dar aukščiau – buvo matyti, kad pirkėjas už nusižiūrėtą angusą būtų paklojęs ir didesnę sumą, tačiau varžovas atsisakė tolimesnės kovos.

Mėsinė galvijininkystė Lietuvoje populiarėja. Gausu ūkių, kurie į šį subsektorių bandos mišrinimo keliu pereina iš pieninės galvijininkystės. Šie ūkiai ir yra pagrindiniai mėsinių bulių pirkėjai. Iš Lietuvoje auginamų 200 tūkst. mėsinių galvijų mišrūnai sudaro apie 130 tūkst.

Geroji patirtis tęsiama

Iš kontrolinio auginimo buliukų (73) vertinimo komisija aukcionui buvo atrinkusi 32 penkių populiariausių veislių atstovus. Tarp jų buvo genetiškai beragių galvijų, kurių paklausa pastaruoju metu pastebimai auga nepaisant aukštesnės kainos – būtent beragių bulių šiame aukcione parduota daugiausiai.

Dar iki aukciono ūkininkai, galvojantys apie turimos bandos papildymą genetiškai vertingu reproduktoriumi, galėjo iš anksto išstudijuoti katalogą bei aukcionui atrinktus veisliniu gyvulius apžiūrėti vaizdo įrašuose.

Žiemos aukcione asociacijos nariams patiko, kad tuo pat metu, be to, buvo surengtas seminaras. Geroji patirtis tęsiama. Šįkart žmonės buvo pakviesti į seminarą „Abrakadabra ir matematika mėsinių galvijų genetikoje“, kurį vedė darbo Prancūzijoje patirtį turintis lektorius, pateikė vertingų rekomendacijų ūkininkams sėklinimui ir kergimo klausimais.

Atsižvelgdami į karantino metu įgytą patirtį aukciono organizatoriai taip pat ir šį kartą sudarė galimybę ūkininkams aukcione dalyvauti nuotoliniu būdu. Šia galimybe pasinaudojo pora augintojų, vienas iš jų dalyvavo varžytuvėse.

LMGAGA ieško galimybių tobulinti aukcionus, kad asociacijos nariai iš jų gautų kuo didesnę naudą. Šių pastangų rezultatas – pasiūlyta naujovė: neparduoti buliukai galėjo dalyvauti pirmą kartą rengiamame gyvulių, skirtų mėsos produkcijai, supirkėjų aukcione.

Dalydamasis įspūdžiais asociacijos prezidentas V.Barkauskas pastebėjo, kad iš Lietuvos supirkėjų (atvyko dviejų įmonių atstovai) norėtųsi didesnio aktyvumo bei dosnumo, tačiau buvo susidomėjimas ir iš užsienio. Apžiūrai atvyko slovakai, lenkai, estai. Šiuo metu procesas tebevyksta, galutinai pardavimo rezultatai paaiškės šiomis dienomis. Praėjusį penktadienį buvo sulygta dėl 20 buliukų pardavimo mėsai. Jei gyvulių šeimininkus tenkins kainos, gali būti parduota dar 30. Užsienio supirkėjai, tikimasi, dosniau atvers pinigines.

Jaudina veislininkystės ateitis

Pasak V.Barkausko, žmonės noriai perka grynaveislius mėsinius bulius pasinaudodami nacionaline parama. Asociacija jau planuoja ir kitą aukcioną, tačiau dėl ateities yra neramu. Priežastis ne viena.

Kitam aukcionui, kuris planuojamas rugsėjo viduryje, jau surinkta 112 buliukų, po kontrolinio auginimo aukcionui bus atrinkti patys vertingiausi individai. „Šilutės veislininkystę“ rengiamasi privatizuoti. Tikimasi, kad rudeninis aukcionas vyks toje pat bazėje. Tačiau kaip bus vėliau, kur vyks buliukų kontrolinis auginimas – šiandien atsakymų nėra. Tarp LMGAGA narių entuziasto imtis šios veiklos savo ūkyje kol kas neatsiranda, nes tai susiję su didele atsakomybe bei papildomomis išlaidomis, Vyriausybės numatyti įkainiai už kontrolinį auginimą yra maži, neatperka padidėjusių išlaidų.

Itin opi tema – valstybės parama veislinių gyvulių įsigijimui. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siunčia signalą, jog šie mietai yra paskutiniai, kai teikiama tokia parama. Jos nelikus, mėsinė galvijininkystė būtų įšaldyta, ateitis miglota.

Grynaveislių gyvulių kainos auga visoje Europoje. Tikėtina, kad ši tendencija rinkoje išliks. Neseniai pats asociacijos prezidentas limuzinų veislės bulių aukcione Prancūzijoje įsigijo beveik už 6 tūkst. eurų. „Jei nebus paramos – ūkininkai neįpirks“, – įsitikinęs LMGAGA vadovas, vis dėlto turintis vilties, jog ŽŪM žodis dar nėra galutinis, juolab kad kaimyninė Lenkija mėsinių gyvulių veislininkystę rems ir po Naujųjų metų.

Mėsinė galvijininkystė stiprėja, tačiau be valstybės pagalbos ji neišsiverstų. Apie tai šnekėjo ir ūkininkų bendruomenė, susirinkusi į mėsinių buliukų aukcioną: apie tai, ar bus parama už veislinių gyvulių įsigijimą, apie susietąją paramą už mėsinių veislių bulius, apie išmokas ir tai, kad mokesčiai bei reikalavimai augintojams auga sparčiau negu jų auginamos produkcijos kaina. O pradėjus auginti mėsinius galvijus pinigai įšaldomi penkeriems metams, tik vėliau ateina grąža.

Šis mėsinių bulių aukcionas buvo jau trečiasis (du iš jų įvyko šiemet, dar vienas – praėjusiais metais).

LMGAGA prezidentas V.Barkauskas prašė padėkoti visiems, kurie atvyko ir palaikė aukcioną. Jo nuoširdus ačiū Šilutės merui Vytautui Laurinaičiui, Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkui dr. Arūnui Svitojui. Taip pat V.Barkausko padėka LMGAGA direktorei Vilmai Živatkauskienei, asociacijos nariams, aukciono dalyviams ūkininkams, o ypač tiems, kurie įsigijo veislinius gyvulius.

LMGAGA mėsinių bulių aukcionus rengia pagal Žemės ūkio rūmų projektą „Gyvulio prekinės vertės didinimas, taikant naujus pardavimo būdus“ įgyvendinamą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonę „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama EIP veiklos grupėms kurti ir jų veiklai vystyti“. Projekto tikslas yra skatinti ūkius sparčiau diegti technologines naujoves ir didinti veiklos pelningumą – gaminti kokybišką produkciją ir už ją gauti aukščiausią kainą taikant naujus pardavimo būdus.

Kooperacijos ir ekonomikos skyriaus vedėja Aušra Žliobaitė