Kovo 5 d. Žemės ūkio rūmai organizavo nuotolinį renginį, kuriame buvo pristatytas ir aptartas Žemės ūkio ministerijos parengtas ir pateiktas derinimui su visuomene paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių pakeitimo projektas. Dokumento projektą ir priedą rasite ČIA
Renginiui moderavęs Žemės ūkio rūmų pirmininkas dr. Arūnas Svitojus pažymėjo, kad paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės yra aktualios žemdirbiškai bendruomenei, vyksta diskusijos asociacijose, teikiami siūlymai, kuriuos apibendrinus žemės ūkio rūmai pateiks žemės ūkio ministerijai.
Kaip informavo renginyje dalyvavęs žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis, žemės ūkio ministerija parengė projektą atsižvelgiant į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano 2-ojo pakeitimo nuostatas, taip pat siekiant aiškiau, detaliau ir suprantamiau išdėstyti nuostatas ir reikalavimus pareiškėjams, pretenduojantiems gauti tiesiogines išmokas (bazinę pajamų paramos tvarumui didinti išmoką, papildomą perskirstomąją pajamų paramos tvarumui didinti išmoką, papildomą pajamų paramos jaunajam ūkininkui išmoką, klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingos sistemos išmoką, susietosios pajamų paramos už plotą ir (arba ūkinius gyvūnus) išmoką), aiškiau išdėstant šių reikalavimų administravimo bei kontrolės tvarką. E.Giedraitis pažymėjo, kad tikisi, jog šiais metais deklaravimas bus sklandesnis nei pernai.
Ko pasigedo ŽŪR nariai ir kiti dalyviai?
Ne vieną klausimą ir siūlymą dėl ekologinių sistemų pateikė Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos vadovas Mindaugas Petkevičius, Lietuvos šeimos ūkininkų, Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos ir kt. nariai, ūkininkai.
Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos vicepirmininkas Vytautas Buivydas atkreipė dėmesį ir prašė surasti galimybių kuo skubiau išmokėti išmokas už 2023 m., kadangi ūkininkams, rengiantis pavasario darbams, sudėtinga su apyvartinėmis lėšomis, todėl svarbu, kad lėšos kuo greičiau pasiektų ūkininkus.
Kilo ne vienas klausimas ir dėl gyvulininkystės sektoriaus rėmimo ir palaikymo. Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos prezidentas Nerijus Gricius pasigedo paramos veislinei gyvulininkystei ir kėlė klausimą, ar šiandien ūkininkams verta investuoti į veislinius gyvūnus, kurie kainuoja ne mažus pinigus.
Ūkininkai iškėlė ir tiesioginių išmokų ribojimo klausimą. Iš pradžių buvo planuota, kad išmokos bus ribojamos nuo 60 tūkst. eurų, tačiau vėliau plane atsirado 100 tūkst. eurų riba. Tokia ji ir išliko dabartiniame taisyklių projekte.
Negana to, kad 2022 m. sausio 5 d. Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK) priėmė protokolinį nutarimą, kuriuo buvo pasiūlyta remti didelius ūkius, o Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane pasiūlė atsisakyti nuostatos, kad pareiškėjo bazinių išmokų sumos, viršijančios 60 tūkst. eurų, būtų mažinamos 85 proc. Komitetas pasiūlė apsistoti tiesioginių išmokų, viršijančių 100 tūkst. eurų, ribojimu, numatant galimybę išskaičiuoti per metus su vykdoma veikla sumokėtus atlyginimus, ir su jais susijusius mokesčius. Toks KRK sprendimas palankus ne daugiau kaip 20 proc. šalies žemės ūkio veiklos subjektų.
Priminsime, kad pastabas ir siūlymus šiam teisės dokumentui galima pateikti šią savaitę.
ŽŪM PRANEŠIMAS