Rugsėjo 2–spalio 31 d. ūkininkai galės teikti paraiškas paramai pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“. Šiam kvietimui numatyta skirti 9 mln. eurų paramos lėšų.
Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, nedideli ūkiai, kurių plotas iki 30 ha, prieš tris metus sudarė beveik 90 proc. visų Lietuvos ūkių. Siekdama skatinti labai smulkių ir smulkių bei vidutinių ūkių plėtrą Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) Strateginiame plane iš viso numatė skirti 60 mln. eurų paramos. Vien pagal intervencinę priemonę „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“ 2023–2027 metais numatoma skirti 45 mln. eurų paramos lėšų.
Priemonės tikslas – remti smulkių ir vidutinių Lietuvos ūkių modernizavimą, didinti jų konkurencingumą, skatinti ūkininkus kurti didesnės pridėtinės vertės žemės ūkio produktus, diegti inovacijas, naujas aplinkai ir klimatui draugiškesnes technologijas, skatinti tvarią žemės ūkio gamybą.
Pareiškėjais gali būti ne jaunesni kaip 18 metų amžiaus fiziniai asmenys, savo vardu kaip valdos valdytojai įregistravę žemės ūkio valdą ir ūkininko ūkį, arba juridiniai asmenys, savo vardu įregistravę žemės ūkio valdą.
Paraišką galima teikti ir su partneriu – fiziniu ar juridiniu asmeniu, su kuriuo prieš paraiškos pateikimą turi būti pasirašyta jungtinės veiklos sutartis. Partnerių skaičius nėra ribojamas.
Atkreiptinas dėmesys, kad pagal tinkamumo gauti paramą sąlygas pareiškėjas ir partneris turi nepertraukiamai užsiimti žemės ūkio veikla ne trumpiau kaip 1 metus iki paramos paraiškos pateikimo. Be to, pareiškėjo ir partnerio pajamos iš žemės ūkio veiklos per 1 metus iki paramos paraiškos pateikimo turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. visų ūkio subjekto pajamų.
Paramos suma projektui – iki 200 tūkst. Eur
Paramos intensyvumas – iki 65 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų be PVM. Jauniesiems ūkininkams, kurie pirmą kartą kreipiasi paramos penkerių metų laikotarpiu nuo jų įsisteigimo dienos pagal šią intervencinę priemonę, paramos intensyvumas gali būti dar didesnis ir siekti net 80 proc.
Pagal šią priemonę parama skiriama pareiškėjams, kurių valdos ekonominis dydis paraiškos teikimo metu yra ne mažesnis kaip 16 001 euras ir ne didesnis kaip 30 000 eurų. 2024 m. pradžioje Lietuvoje buvo daugiau kaip 5 700 tokių ūkių.
Už paramos lėšas galima įsigyti naują žemės ūkio techniką ir įrangą; naujus technologinius įrengimus; naują kompiuterinę ir programinę įrangą; naujas N kategorijos transporto priemones, skirtas žemės ūkio produktams gabenti. Taip pat galima finansuoti projekte numatytai veiklai būtinų pastatų ir (arba) statinių naują statybą, rekonstravimą ar kapitalinį remontą; pirkti naujas statybines medžiagas; įsigyti daugiamečius augalus ir finansuoti jų sodinimo darbus. Parama gali būti naudojama ir infrastruktūros valdoje įrengimui, pavyzdžiui, privažiavimo prie sklypo, kuriame įgyvendinamas projektas, apšvietimo įrengimui; vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo sistemų įrengimui ar sutvarkymui. Taip pat gali būti kompensuojamos su projekto įgyvendinimu susijusios bendrosios išlaidos.