Išrinkta nauja Copa vadovybė

Rugsėjo 27 d., Briuselyje, Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkas dr. Arūnas Svitojus ir vicepirmininkas Algis Baravykas dalyvavo Copa (stipriausia skėtinė Europos ūkininkų interesams atstovaujanti organizacija) prezidento rinkimuose.

Pasibaigus Copa prezidentės prancūzės Christine Lambert kadencijai, dvejiems metams buvo renkamas naujas Copa prezidentas ir viceprezidentai.

Copa prezidento ir viceprezidento rinkimuose susirėmė du stiprūs kandidatai ir juos palaikančios stovyklos – Italijos kandidatas  Massimiliano Giansanti iš Copa agricultura ir Lenkijos Žemės ūkio rūmų pirmininkas Wiktor Szmulewicz. Italijos kandidatui simpatizavo senosios Europos šalys bei Viduržemio jūros regiono šalys, o Lenkijos kandidatūra labiau tiko atstovauti rytų ir vidurio Europos šalims, kadangi Lenkijos atstovas  labiau supranta naujų šalių poreikius, problemas ir galimybes. Rinkimus laimėjo Italijos kandidatas, surinkęs daugiau balsų.

Naujasis Copa prezidentas italas Massimiliano Giansanti nuo 2017 metų yra Italijos žemės ūkio konfederacijos „Confagricoltura“ prezidentas, o 2020 metais buvo išrinktas Copa viceprezidentu. Be to, jis yra „Giansanti Di Muzio“ grupės, užsiimančios žemės ūkio maisto produktų prekyba, generalinis direktorius. Turi savo šeimos ūkį, kuriame auginami grūdai, kiviai, pieno produktai, taip pat gaminama saulės energija. Ūkis specializuojasi Parmigiano Reggiano sūrio gamyboje, taip pat tiekia aukštos kokybės pieną perdirbėjui Centrale del Latte di Roma.

Copa Viceprezidentais išrinkti 6 asmenys:

Nikolaus Berlakovich (Austrian Chamber of Agriculture) – Austrijos žemės ūkio rūmų atstovas, ūkininkas, užsiimantis kviečių, sojų pupelių, rapsų, cukrinių runkelių auginimu ir miškininkyste.

Søren Sonegaard (Danish Agri & Food Council) – Danijos žemės ūkio ir maisto tarybos pirmininkas, turintis šeimos ūkį Danijos vakariniame regione. Ūkyje auginama 1 100 paršavedžių ir 35 000 kiaulių, teikia produkciją „Danish Crown“ (Danijos maisto produktų bendrovė, užsiimanti skerdimu, perdirbanti ir parduodanti daugiausia kiaulieną ir jautieną). Šeimos ūkis turi 900 hektarų žemės, užsiima kviečių, rapsų auginimu, taip pat laiko mėsinius galvijus, kurie ganosi natūraliose pievose.

Franck Sander (Fédération Nationale des Syndicats d’Exploitants Agricoles (FNSEA)) Nacionalinės ūkininkų sąjungų federacijos vicepirmininkas (FNSEA) ir (FranceAgriMer (the National Establishment for Agricultural & Sea Products)) Nacionalinė žemės ūkio ir jūros produktų įstaigos valdybos pirmininkas. Ūkininkauja Rytinėje Prancūzijos dalyje. Ūkyje auginami kviečiai, kukurūzai, cukriniai runkeliai ir apyniai.

Pedro Barato (Asaja Nacional, Spain) Ispanijos žemės ūkio sąjungos „Asaja“ prezidentas,  (Spanish National Confederation of Sugar Beet & Sugar Cane Growers) Ispanijos nacionalinės cukrinių runkelių ir cukranendrių augintojų konfederacijos prezidentas. Ūkininkas, užsiima javų ir mėsinių galvijų auginimu.

Jan Doležal (Agrarian Chamber of the Czech Republic) Čekijos Respublikos Žemės ūkio rūmų prezidentas. Ūkininkauja Čekijos Březinka (Hošťalovice) regione.  Nuo 2020 metų jis yra Čekijos Respublikos Žemės ūkio rūmų prezidentas.

Francie Gorman (Irish Farmers’ Association )Airijos ūkininkų asociacijos (IFA) prezidentas.  Airijos ūkininkų asociacijos pirmininkas nuo 2024 metų. Ūkininkas, augina galvijus ir avis.

Apie atsakingą atstovavimą

Balsavimo procedūra, kaip visada vyko slaptai, tačiau ne tik Lietuvos, bet ir Europos žemės ūkio organizacijų delegatus nustebino kuriozinė situacija dėl Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) balso perdavimo pagal įgaliojimą. Pasirodo, LŪS  surašė įgaliojimą, pagal kurį savo  balsą perdavė kitos valstybės atstovams. Nustebę buvo ir balsavimo organizatoriai ir visų šalių delegacijos – tai keistas ir neįprastas veiksmas, viešai parodantis nesutarimus Lietuvos viduje ir iškeliantis siauras ambicijas aukščiau Lietuvos ūkininkų interesų.

LŪS tarptautinis atstovavimas jau seniai kelia susirūpinimą, nes LŪS atstovai nevyksta į Briuselį dalyvauti Copa – Cogeca posėdžiuose, nediskutuoja su kitomis ES žemdirbių asociacijomis. Kur nukeliauja lėšos, kurias iš valstybės LŪS gauna tarptautiniam atstovavimui – Lietuvos ūkininkams nėra viešai pristatoma, galbūt jas kaip ir balsavimo biuletenį, perduoda kitų šalių ūkininkams?

ŽŪR, dalyvaudami posėdžiuose gyvai ir organizuodami tarptautinius renginius Lietuvoje, kuriuose dalyvauja ir ūkininkai, tikėtųsi didesnio valstybės palaikymo šiai veiklai.

„Atsakingas atstovavimas tarptautinėse institucijose, tokiose kaip Copa, yra būtinas Lietuvos žemės ūkio sektoriaus sėkmei. Kiekvienas ES priimtas sprendimas turi tiesioginę įtaką Lietuvos ūkininkams – nuo finansavimo iki aplinkosaugos reikalavimų. Jei žemės ūkio sektoriui nebus tinkamai atstovaujama ES institucijose, gali būti priimti sprendimai, kurie nebus palankūs mūsų šalies žemdirbiams“, – pažymi ŽŪR pirmininkas dr. A.Svitojus.

Skip to content