Pažintis su Idavang įmone

Spalio 16 d. Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) organizacijų nariai lankėsi pažangiame kiaulių augintojų UAB Idavang Mūšos padalinyje Linkuvoje, kuri yra Lietuvos kiaulių augintojų (LKAA) narė.

Faktai apie įmonę ir jos vertybes

Kaip informavo UAB Idavang generalinis direktorius Saulius Leonavičius, įmonė įsteigta prieš 25 metus (1999 m.), kasmet užaugina per 450 tūkst. kiaulių, kasmet sunaudoja apie 160 tūkst. tonų pašarų, o kiaulių fermų plotas, užimantis 220 tūkst. kv. metrų, prilygsta 31 futbolo aikštei.

„Pagarba ir pasitikėjimas, kokybė ir etika, skaidrumas, nuolatinis tobulėjimas, atsakomybė už aplinką. Mes siekiame viršyti standartus visose srityse – būdami savo rinkos lyderiu, aukščiausios kokybės kiaulių augintoju, pageidaujamu darbdaviu, aktyviu vietos bendruomenių nariu, pozityvaus, skaidraus, etiško ir besirūpinančio aplinka verslo pavyzdžiu“, – kalbėjo UAB Idavang generalinis direktorius Saulius Leonavičius.

„Šiandien vartotojas reikalauja kokybės, todėl mūsų įmonė stengiasi ją užtikrinti ir pateikti vartotojams tik aukščiausios kokybės produkciją. Todėl ryžomės ir dar vienam žingsniui – savo produkcijos sertifikavimui pagal Nacionalinės maisto kokybės reikalavimus (NKP). Tikrai džiaugiuosi Žemės ūkio rūmų Sertifikavimo skyriaus darbuotojų ne tik reiklumu, bet ir geranoriškumu bei konsultacine pagalba. Taigi sėkmingai sertifikavome pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintą produktą, kurį ženklinsime NKP ženklu „Nacionalinė kokybė Lietuva“. Manau, kad kiekvienas maisto gamintojas turi skirti dėmesį lietuviškos produkcijos vartojimo skatinimui ir viešinimui“, – sako UAB Idavang generalinis direktorius Saulius Leonavičius.

Apie darbo procesus įmonėje

UAB Idavang gamybos vadovo pavaduotojas Saulius Ramanauskas pristatė darbo procesus vykstančius įmonėje: kiekvieną dieną sunkvežimiai į fermą pristato pašaro komponentus, iš kurių, vietos malūne, gaminami pašarai.  Įsigydami pašarus Idavang bendradarbiauja su grūdų tiekėjais, patikimais pardavėjais ir gamintojais. Grūdai yra saugomi specialiose talpyklose. Priklausomai nuo ūkio, jose galima laikyti iki keliolikos tūkstančių tonų grūdų. Idavang subalansuotą gyvūnų mitybą užtikrina teikdama jiems tik aukščiausios kokybės pašarus, pagamintus iš nuosavame malūne sumaltų kviečių, miežių ir sojos. Visi pašarų receptai kontroliuojami patyrusių gyvūnų mitybos specialistų. Automatizuota, kompiuteriu reguliuojama šėrimo sistema leidžia automatiškai paruošti skirtingus pašarus, tinkamus skirtingo amžiaus gyvūnams. Automatinė sistema taip pat nustato ir prižiūri šėrimo sistemos veiklą.

Kad į fermą nepatektų jokie ligų sukėlėjai iš kitur ir kiaulės būtų apsaugotos nuo ligų, visi fermos darbuotojai ir svečiai turi laikytis patekimo į fermą taisyklių: paskutines 48 val. prieš patekdami į fermą jie negali būti lankęsi kitame kiaulių ūkyje ar buvę šalia laukinių šernų ar kiaulių. Fermos darbuotojai, prieš patekdami į ūkinius pastatus, nusiprausia administracinėse patalpose įrengtuose dušuose ir apsirengia darbo rūbais. Papildomai apsaugai prieš įeinant ar išeinant į dušų patalpas, yra pereinamas dezinfekcinis kilimėlis.

„Kokybė yra pagrindinis mūsų prioritetas. Dėl to auginame geriausių veislių kiaules, pasižyminčias puikiomis genetinėmis savybėmis ir sveikata. Ūkyje sperma ruošiama laikantis biosaugos reikalavimų. Visas paršiavimosi procesas fiksuojamas naudojant specialią paršiavimosi kontrolės schemą ir yra nuolatos prižiūrimas“, – informavo Saulius Ramanauskas.

Biodujų jėgainė ir CO2 emisijų mažinimas

2015 metais įdiegta biodujų jėgainė pagamina iki 8200 MWh/metus elektros energijos ir 8400 MWh/metus šiluminės energijos. Taigi CO2 emisija sumažinama tiek, kiek 300 tūkst. medžių, sumažintų per 10 metų.

Ferma yra aprūpinta moderniu mėšlo frakcionavimo įrenginiu, kuris mechaniškai atskiria kietą mėšlo dalį ir srutas, kurios požeminėmis trasomis suteka į lagūnas. Visas mėšlas ir srutos naudojami kaip trąša. Dengtos lagūnos apsaugo aplinką ir gruntinius vandenis nuo srutų ir kvapų patekimo į aplinką, taip pat sumažina amoniako emisiją 90 proc. „Pioneer” kombainai skystą mėšlą išlaisto ūkininkų laukuose ir patręšia dirvožemį. Fermos apšildomos biodujų jėgainės pagaminama šiluma bei šiaudų katiline. Šiaudus katilinės apšildymui įmonė gauna iš vietinių ūkininkų.

     

Apie kiaulių gerovę ES ir Žalio kurso iššūkius

„Teoriškai kiaulininkystė Lietuvoje tarsi laikoma antrąją pagal svarbą gyvulininkystės šaka, kadangi kiaulienos suvartojimas didžiausias palyginti su kitų gyvulių rūšių, tačiau: neramina tai, kad apsirūpinimas savos gamybos kiauliena tolygiai mažėja ir siekia vos 47 proc.  Šis apsirūpinimo rodiklis bado akis ir žemės ūkio politikams, tačiau realiai per mažai daroma, kad situaciją pagerinti iš esmės. Lietuvoje 98 procentus kiaulių užaugina  stambūs kiaulininkystės ūkiai ir po keleto metų smulkiųjų laikytojų, laikančių iki 100 kiaulių beveik neliks. Struktūrinį pokytį lemia laikytojų amžius, kiaulienos rinkos kaina, gamybos kaštai bei užkrečiamosios ligos ir kiti faktoriai.“, – informavo LKAA direktorius Algis Baravykas. ,,Žiūrint į ateitį, būtina suprasti, kad ūkininkai arkliais žemės nears, o kiaulių augintojai nelaikys kiaulių taip, kaip darė prieš šimtą metų. Reikia matyti tendenciją orientuotis į aplinkos apsaugą, gyvūnų gerovę, ypatingai aukštą afrikinio kiaulių maro pavojų, bei tarptautinę konkurenciją ir mūsų šalies kiaulininkystės ūkius stiprinti ta linkme.“

„Per 20 metų visas kiaulininkystės sektorius iš vieno milijardo eurų Kaimo plėtros programos modernizavimo priemonėms gavo vos 16 mln. paramos. Daugelis ūkių užsidarė, kitiems reikalingas kapitalinis pastatų atnaujinimas. Kiaulininkystei keliami vis nauji reikalavimai ir lūkesčiai – užsidengti mėšlides, statytis biodujų jėgaines, įsidiegti oro valymo filtrus, o dabar jau bus siekiama pakeisti apsiparšiavimo gardus, kurių pakeitimui reikės apie 65 mln. eurų . Vartotojų lūkesčiai neatitinka jų galimybių mokėti atitinkamą kainą. Šiandien matome, kad augant Žaliojo kurso reikalavimams,  sektoriui būtinos investicijos ir rėmimo galimybės turi būti sudaromos visur, kur įmanoma – teigė LKAA direktorius Algis Baravykas.

Skip to content