Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) Projektų valdymo skyriaus vedėja Ina Kalėdienė ir konsultantas dr. Edvardas Gedgaudas Ruano mieste (Prancūzija) dalyvauja Erasmus + projekto LIVET tarptautiniame simpoziume tema – „Vienas sveikatos požiūris: koks yra praktinis pritaikymas gyvulininkystėje?” (angl. One Health approach: what are the practical applications in livestock farming?). Simpoziumą organizavo Unilasale universitetas. Drauge su ŽŪR atstovais iš Lietuvos dalyvavo ir Aukštaitijos profesinio rengimo centro atstovės – Gedvilė Vinslauskaite ir Justina Levenauskienė.
Trumpai apie projektą
„Viena sveikata“ – tai koncepcija, kurią iš pradžių propagavo Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija, Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija ir Pasaulio sveikatos organizacija ir kuria siekiama suvienyti jėgas kovojant su visuomenės sveikatai kylančiomis grėsmėmis, kylančias dėl gyvūnų, žmonių ir aplinkos sąveikos. COVID-19 pandemija dar kartą parodė, kokią gyvūnų, žmonių ir sveikatos sąveika turi svarbą infekcinių ligų atsiradimui. Nors ne visos zoonozės (ligos, kurios gali būti perduodamos žmonėms iš gyvūnų) sukelia pandemijas, dauguma pandemijų yra zoonozinės kilmės, o žinios apie jas lemiančius veiksnius su jomis susijusių veiksnių pažinimas turi būti prevencijos strategijų pagrindas. Tačiau iki šiol šis metodas buvo taikomas tik platesniu mastu, politikos lygmeniu ir akademinėje bendruomenėje, o moksliniuose tyrimuose, trūksta informacijos apie žemės ūkio profesinį mokymą ir į darbuotojus, kurie iš tikrųjų turėtų naudotis šia „vienos sveikatos“ koncepcija dirbdami su gyvūnais ir aplinka. Projektas LIVET siekia sukurti ir išbandyti naujovišką profesinio mokymo programą, atitinkančią 5 EKS lygį, kurioje daugiausia dėmesio skiriama praktiniam „vienos sveikatos“ principų taikymui gyvulininkystės sektoriuje.
„Projekto pagalba kuriamas masinis atviras internetinis kursas apie „vienos sveikatos“ principo taikymą gyvulininkystės sektoriuje, trys specializacijos kursai apie gyvūnų gerovę, zoonozes ir antimikrobinių medžiagų vartojimą bei atsparumą; suorganizuota rudens mokykla apie „vienos sveikatos“ principų taikymą, atsparumo įgūdžius ir integruotos rizikos valdymą bei 60-ties besimokančiųjų integruoto mokymosi darbo vietoje laikotarpis. Kuriama nauja „vienos sveikatos“ principais grįsta programa, bus sukurtas konsultantų kvalifikacijos profilis ir su šiuo profiliu susijusi profesinio mokymo programa, kuri bus naudojama žemės ūkio mokyklų absolventams, profesinio mokymo įstaigų mokiniams, žemės ūkio ar veterinarijos mokslų bakalauro studijų studentams, ūkių patarėjams, konsultantams, technikams ar gyvulininkystės ūkių prižiūrėtojams ir specializuotiems gyvulininkystės sektoriaus darbuotojams. Gyvulininkystės sektorius šiandien susiduria su daugybe iššūkių, pradedant mažėjančia pasauline gyvūninės kilmės produktų paklausa ir baigiant didėjančiu spaudimu laikytis tvarios praktikos. Zoonozės – ligos, kurios gali būti perduodamos žmonėms iš gyvūnų, pavyzdžiui, COVID-19, – išryškina gyvybiškai svarbų gyvūnų ir žmonių sveikatos ryšį. Integruoto metodo įgyvendinimas gyvulininkystėje yra iniciatyvi strategija, padedanti sušvelninti tokius iššūkius. Jis padeda spręsti tokius svarbius klausimus kaip gyvūnų sveikata ir gerovė, maisto sauga ir aplinkos tvarumas, taip mažinant riziką ir užtikrinant ilgalaikį sektoriaus gyvybingumą. Šis įvairiapusis metodas padeda laiku nustatyti ir valdyti galimas grėsmes, optimizuoti išteklių naudojimą ir skatinti atsakingą sektoriaus praktiką. Integruotas metodas žemės ūkyje naudingas ne tik aplinkai ir visuomenės sveikatai, bet turi ir akivaizdžių ekonominių privalumų. Racionalizuodami veiklą ir optimizuodami išteklių paskirstymą, ūkininkai gali pasiekti didesnį pelningumą su mažesnėmis sąnaudomis. Dėmesys tvariai praktikai gali atverti naujas rinkas ir pritraukti vartotojų segmentus, ieškančius atsakingai pagamintų prekių. Integruotas metodas užtikrina tvirtesnį ir atsparesnį verslo modelį, kuris gali prisitaikyti prie rinkos svyravimų, reguliavimo pokyčių ir naujų iššūkių. Taip sukuriamas tvaresnis ir pelningesnis žemės ūkio sektorius, galintis palaikyti pragyvenimo šaltinius ir prisidėti prie platesnio masto ekonominio vystymosi“, – pažymi simpoziume dalyvavęs Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos direktorius, konsultantas dr. Edvardas Gedgaudas.
„Projektas startavo 2023 m. birželio 29 d., kai įvyko pirmasis projekto „Gyvulininkystė ir „vienos sveikatos“ metodas: daugiadisciplininės technikų profesinio mokymo sistemos link“ (trumpinys LIVET). Tada susitikome su visais šešių šalių – projekto partnerių atstovais iš Perudžos universiteto (Italija), Cesar žemės ūkio ir kaimo plėtros centro (Italija), politechnikos instituto UniLasalle (Prancūzija), Normandijos regioninių žemės ūkio rūmų (Prancūzija), Nienburgo žemės ūkio technikos centro (Vokietija), Klužo-Napokos žemės ūkio mokslų ir veterinarijos universiteto (Rumunija), Latvijos biomokslų ir technologijų universiteto (Latvija), Latvijos ūkininkų sąjungos (Latvija), Aukštaitijos profesinio rengimo centro (Lietuva) bei Lietuvos žemės ūkio rūmų atstovai. Tada aptarėme ne tik projekto tikslus, susiderinome veiklos planus, bet ir apsikeitėme nuomonėmis apie projekto naudą kiekvienos, dalyvaujančios projekte šalies, jaunimui. Buvo smagu susitikti su kolegomis iš Prancūzijos žemės ūkio rūmų (Normandijos regiono), su kaimynais latviais, Nienburgo žemės ūkio technikos centro atstovais, nes su šiomis institucijomis Lietuvos žemės ūkio rūmai bendradarbiauja jau gerokai per dvidešimt metų. Visos projekto šalys partnerės sutarė, kad svarbu, jog projekto pagalba sukurta informacija būtų naudinga ir pasiekiama visų šalių mokiniams ir studentams, todėl daug dėmesio skyrėme projekto komunikacijos planui ir bendradarbiavimui tarp partnerių”, – pažymi susitikime dalyvavusi ŽŪR Projektų valdymo skyriaus vedėja Ina Kalėdienė.
„One Health“ metodas
„One Health“ – tai integruotas, vienijantis metodas, kuriuo siekiama tvariai subalansuoti ir optimizuoti žmonių, gyvūnų ir ekosistemų sveikatą. Jame pripažįstama, kad žmonių, naminių ir laukinių gyvūnų, augalų ir platesnės aplinkos (įskaitant ekosistemas) sveikata yra glaudžiai susijusi ir tarpusavyje priklausoma. Šis metodas sutelkia įvairius sektorius, disciplinas ir bendruomenes įvairiais visuomenės lygmenimis, kad jos dirbtų kartu, siekdamos skatinti gerovę ir kovoti su grėsmėmis sveikatai ir ekosistemoms, kartu tenkindamos bendrą švaraus vandens, energijos ir oro, saugaus ir maistingo maisto poreikį, imdamosi veiksmų dėl klimato kaitos ir prisidėdamos prie darnaus vystymosi.
Tačiau iki šiol šis metodas buvo taikomas tik platesniu politiniu lygmeniu ir akademinėje bendruomenėje, o moksliniai tyrimai dar nepasiekė į žemės ūkio profesinio švietimo ir mokymo sektoriaus bei darbuotojų, kurie turėtų kasdien naudotis šia sistema kontaktuodami su gyvūnais ir aplinka. Atsižvelgiant į tai, vis dar trūksta išsamaus gyvulininkystės ramsčių (aplinka, gerovė, sveikata ir kiti socialiniai ir ekonominiai aspektai), susijusių su „One Health“ metodu, vaizdo. Todėl mokslininkai, suinteresuotosios šalys ir praktikai turėtų parengti daugiadisciplininį ir tarpdisciplininį bandymą, kad būtų galima standartizuoti įvairias gamybos galimybes ir sudaryti sąlygas jas išmatuoti bei palyginti.