2022 m. rugpjūčio 12 d. žemės ūkio kooperatinės bendrovės (ŽŪKB) „Pamario pienas“ 20-mečio jubiliejinę šventę atidarė direktorė Edita Katutienė ir ūkininkas Rimas Laurinavičius, pakeldami kooperatyvo vėliavą.
ŽŪKB „Pamario pienas“ direktorė Edita Katutienė kreipdamasi į visus svečius, darbuotojus ir narius pasidžiaugė rezultatais, darbščiais žmonėmis ir visų bendradarbiavimo nauda.
„2002-aisiais gegužę septyni žemdirbiai pasirašė steigimo sutartį ir įregistravo ŽŪKB „Pamario pienas“. Pradžia nebuvo lengva, teko rizikuoti savo vardu imti paskolas – reikėjo įrengti pieno supirkimo punktus, nupirkti pienvežį. Per du dešimtmečius buvo šilto ir šalto. Tačiau šiandien galime džiaugtis ir švęsti, nes daug dirbant ir stengiantis mums pavyko pasiekti gerų rezultatų“, – sakė Edita Katutienė.
Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) direktorius Sigitas Dimaitis visos ŽŪR bendruomenės vardu sveikino žemės ūkio kooperatinės bendrovės (ŽŪKB) „Pamario pienas“ direktorę Editą Katutienę ir visą kolektyvą bei ūkininkus, priklausančius kooperatyvui veiklos dvidešimtmečio proga. „Nueitas sudėtingas kelias, pareikalavęs daug pastangų ir jėgų. Tačiau šiandien galite džiaugtis ir didžiuotis savo pasiekimais ir vienybe. Tai puikus gerasis kooperatinio judėjimo pavyzdys, kuris turėtų ir kitus ūkininkus paskatinti bendradarbiauti, atskleisti naujas galimybes ir ateities perspektyvas. Skleiskite kooperacijos naudą, tegul jūsų darbai ir idėjos prisideda prie bendros Lietuvos kaimo sėkmės. Šiandien galite didžiuotis bendradarbiavimo rezultatais. Smagu, kad ŽŪKB „Pamario pienas“ aktyviai dalyvauja LŽŪKA „Kooperacijos kelias“ veikloje bei tiesiogiai prisideda prie kooperacijos teisinės bazės tobulinimo. Sėkmės visiems ŽŪKB darbuotojams, ūkininkams ir žinoma vadovei Editai Katutienei. Svarbus pasiekimas, kad jau daugiau kaip prieš 3 metus įsteigėte gamintojų grupę „Pieno partneriai“ – tai yra kooperacija kooperacijoje. Šiandien matote, kad bendradarbiauti verta, o rezultatai kaip ant delno – ir dėl žaliavinio pieno supirkimo kainų, ir dėl kooperatyvų nuolatinio augimo, nepaisant vykstančios natūralios narių kaitos“, – kalbėjo Sigitas Dimaitis.
LŽŪKA „Kooperacijos kelias“ vadovas ir ŽŪKB „Pieno gėlė“ valdybos pirmininkas Jonas Kuzminskas prisiminė kooperatyvo steigimo istoriją, diskusijas su ūkininkais ir tarpusavio pagalbą informacija, konsultacijomis bei palaikymu. „Esame vienais metais vyresni – ŽŪKB „Pieno gėlė“ pernai atšventė veiklos 20-metį, todėl šiandien džiaugiamės ŽŪKB „Pamario pienas“ gyvavimo jubiliejumi ir linkime ir toliau tikėti kooperacijos galia bei nauda, nes tai yra pažangus ir naudingas verslo modelis, plačiai taikomas ir pasiteisinęs visame pasaulyje“, – sakė Jonas Kuzminskas.
Nuoširdžiausius linkėjimus atvežė ir Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos vadovė Renata Vilimienė drauge su kooperatyvo „Pienininkai” nariais, UAB „Pieno tyrimai“ direktorė dr. LaimaUrbšienė, kolegos iš kooperatyvo „EKO Žemaitija”, ūkininkė Kazlauskienė ir kt.
.
Sūrių degustacija, jubiliejinis tortas, įvairios viktorinos ir sportinės estafetės bei koncertai džiugino visus šventės dalyvius.
***
Apie pasiekimus
ŽŪKB „Pamario pienas“ šiandien vienija per 200 kooperatyvo narių, kasdien surenkama apie 50 tonų pieno, šaltuoju metų laiku mažiau, vasarą – daugiau. Tuomet organizuojamas papildomas žaliavinio pieno pavežėjimas, kad pienukas kuo greičiau atsidurtų šaldytuvuose. Automobilių parke kone dvi dešimtys mašinų: keturi pienvežiai (iš jų trys dar visai nauji), o likusieji – autobusiukai. Jais pienas iš smulkiųjų pieno gamintojų pavežamas iki pieno supirkimo punktų. Šilutės rajone ir Pagėgių savivaldybėje veikiantis kooperatyvas iš viso turi aštuonis pieno supirkimo punktus.
Kooperatyve dirba 32 darbuotojai. Daugiausia vairuotojų – jų daugiau nei automobilių, tai todėl, kad darbo krūvis yra didelis, ypač vasarą, o žmonėms norima suteikti normalius poilsiadienius. Veikla būtų neįsivaizduojama be punktų vedėjų, laborantų ir buhalterių.
Jau 3 metai ir 8 mėnesiai, kai ŽŪKB „Pamario pienas“ yra pirmosios gamintojų grupės UAB „Pieno partneriai“ nariai. Tai kooperacija kooperacijoje. Pradėjus dirbti drauge, rezultatai ženkliai pagerėjo – ir dėl žaliavinio pieno supirkimo kainų, ir dėl kooperatyvų nuolatinio augimo (apie dešimtadaliu kasmet) nepaisant vykstančios natūralios narių kaitos.
„Stengiamės mokėti teisingą kainą už pieną. Kai būna kritimai dideli, stengiamės išlaikyti tą pačią, kad pieno gamintojams nebūtų skaudžių pasekmių. Žinome, kad daugelis turi įvairių įsipareigojimų. Atrodo, kad už pieną daug gauni, bet daug ir atiduodi“, – pasakoja E.Katutienė, gerai suprasdama kooperatyvo narių lūkesčius. Ji ir pati turi pieno ūkį, kuriame melžiama apie devynios dešimtys karvių.
„Pamario pieno“ vadovė neabejoja, jog palyginti su pavieniais pieno gamintojais kooperatyvo narių ateitis yra geresnė. Jie turi tam tikrą apsaugą nuo supirkimo kainų staigaus kritimo. Be to, jų interesai yra atstovaujami. Administracija stengiasi padėti kooperatyvo nariams, patarti, susisiekti su institucijomis – juk ne visi kaime dirba su kompiuteriais ir žino tvarkas, ką ir kur nuvežti, nusiųsti. Taip pat žmonės mielai naudojasi buhalterinės apskaitos tvarkymo paslauga. Esant švaros ar kitų prekių poreikiui – vėlgi per kooperatyvą yra patogiau centralizuotai užsakyti, suformavus didesnį užsakymo krepšelį kainos nuolaidą gauti.