ES vyno rinka išgyvena sudėtingą ir sunkų laikotarpį

Lapkričio 14 d. Copa – Cogeca pranešė, kad dėl nenuspėjamų orų 2024 m. Europos Sąjungos vyno gamyba sumažėjo 3 % ir sudaro apie 144 mln. hektolitrų (Mhl). Ispanijos vyno gamybos augimas šiek tiek kompensavo Prancūzijos vyno gamybos nuosmukį.

Organizacijoje pažymima, kad 2024 m. vyno gamyba yra 10 % mažesnė už penkerių metų vidurkį, kas atspindi nuolatines problemas, su kuriomis susiduria vyno sektorius, ypač dėl nepalankių klimato sąlygų. Italija išlieka pirmaujančia vyno gamintoja, kurios produkcija siekia apytiksliai 41 mln. hektolitrų, t. y. padidėjusi 7 %. Ispanija, turinti 17,6 % gamybos augimą, užima antrąją vietą su 38,1 mln. hektolitrų. Prancūzija, patyrusi didelius nuostolius, nukrito į trečią vietą – jos vyno gamyba sumažėjo 21,7 % ir sudaro 37,4 mln. hektolitrų. Vokietijoje gamyba sumažėjo 8,7 %, o Portugalijoje – 7,9 %. Visi pagrindiniai gamintojai nepasiekia penkerių metų vidutinės gamybos lygio ir toliau fiksuoja nuosmukį, palyginus su 2019 m. derliaus rezultatais.

Copa – Cogeca pažymi, kad 2024 m. sezoną nenuspėjami orai ir užsitęsusi sausra turėjo neigiamos įtakos derliaus nuėmimui. Nors augalų ligos šiemet buvo mažesnė problema nei 2023 m., vandens trūkumas ypač paveikė pietinius regionus. Be to, organizacija atkreipia dėmesį į žymiai išaugusias gamybos sąnaudas, susijusias su didėjančiomis tiekimo grandinės išlaidomis, įskaitant stiklą, dujas, transportą ir trąšas. Dėl didėjančių palūkanų normų gamintojams sekasi sunkiai gauti kreditą.

Copa – Cogeca pabrėžia, kad mažėjant vidaus paklausai ir didėjant eksporto svarbai, skatinimo priemonės yra itin svarbios rinkos stabilumui. Komentuodamas situaciją, Luca Rigotti, Copa -Cogeca Vyno darbo grupės pirmininkas, pažymėjo, kad naujausi duomenys „tik patvirtina rinkos tendencijas“. „Europos vyno rinka išgyvena sudėtingą ir sunkų laikotarpį, o didelės gamybos sąnaudos ir tarptautinė dinamika daro didelę įtaką rinkai“.

Skip to content