Europos Komisijos (EK) Aplinkos generalinis direktoratas, bendradarbiaudamas su Suomijos žemės ūkio ir aplinkos ministerijomis bei konsultacine įmone „Milieu Consulting“ 2025 m. sausio 27-28 dienomis surengė seminarą Helsinkyje.
Renginys skirtas ES Miškų strategijos 2030 gairių įgyvendinimui Borealinio regiono šalyse (Suomijoje, Švedijoje, Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje).
Seminaro metu kviestiniai ekspertai ir gausiai susirinkę dalyviai aptarė miškų apsaugos, biologinei įvairovei palankaus miškų atkūrimo ir arčiau gamtos esančio miškininkavimo rekomendacines gaires.
Lietuvos delegaciją sudarė: prof. dr. Gediminas Brazaitis, VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos fakulteto Biologinės įvairovės išteklių laboratorijos vadovas; doc. dr. Remigijus Bakys, Lietuvos miškų ūkio rūmų prezidentas; doc. dr. Algis Gaižutis, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos vadovas; Algirdas Klimavičius, Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vadovas; Aurimas Saladžius, Aplinkos ministerijos Miškų politikos grupės vadovas ir šios grupės vyr.patarėjas Zbigniew Głazko; Žymantas Morkvėnas, Baltijos aplinkos forumo vadovas.
Priminsime, kad EK parengė ir paskelbė 2023 m. tris rekomendacinio pobūdžio gaires, skirtas tvariam miškininkavimui:
- Guidelines for defining, mapping, monitoring and strictly protecting EU primary and old-growth forests; [nuoroda: https://shorturl.at/EmyAz ]
- Guidelines on biodiversity-friendly afforestation, reforestation and tree planting; [nuoroda: https://shorturl.at/Zk7bP ] ir
- Guidelines on closer-to-nature forest management. [nuoroda: https://shorturl.at/tgUtC ]
„Kol kas aiškumo, kaip bus taikomos šios gairės, ir kokias pasekmes iššauks, nėra. Yra nemažai painiavos tarp praeito politinio ciklo EK bandymų primygtinai diegti aplinkosaugines dogmas per vadinamąjį Green Deal, kuris išvirto į „žaliajį kursą”, pamirštant „susitarimą”, kadangi buvo noras komanduoti, o ne tartis, ir tarp dabartinės politinės krypties pasikeitimo, kuomet Briuselio politikai jau atvirai kalba apie ankstesnės politikos peržiūrėjimą, sustabdymą ar net atsisakymą”, – informavo dr. A.Gaižutis.