Apie pieninių karvių nagų problemas
N.Charfeddine (JAV) ir M.A. Perez Cabal (Ispanija) mokslininkai paskelbė mokslinį straipsnį apie pieninių karvių nagų ligas ir jų įtaką primilžio mažėjimui, vaisingumo rodiklių kritimui, mastitų rizikos didėjimui. Dėl karvių nagų ligų padidėja gyvulio streso lygis, sumažėja suvartojamo pašaro kiekis, prailgsta laikas tarp veršiavimųsi, silpsta imunitetas ir kt. Visa tai įtakoja ir ūkio ekonominius rodiklius, nes dėl nagų ligų patiriami ekonominiai nuostoliai gali siekti net iki 300 eurų vienai melžiamai karvei per metus. Karvių nagų ligų gydymas yra vienas brangiausių, o susirgimai siekia per 40 proc. atvejų per metus.
Problemos sprendimo būdas
„Spręsime pieno ūkių konkurencingumo ir gyvulių sveikatingumo (nagų ligų) problemą naudojant naują technologiją, kurios Lietuvoje dar niekas netaiko. Ši inovacija plačiai taikoma Olandijoje ir Vokietijoje, neseniai pradėta taikyti Danijoje, Švedijoje bei Suomijoje. Projekto dalyvių ūkiuose bus įrengta purškimo sistema, kur specialių purkštukų pagalba prieš melžimą ant karvių kanopų bus purškiamas tirpalas, kuris kanopas apsaugos nuo dermatito (dermatitis digitalis). Įrengę purškimo sistemas ūkininkų, dalyvaujančių projekte ūkiuose, atliksime parodomuosius bandymus, vertinsime karvių nagas bei atliksime monitoringą. Tada analizuosime rezultatus ir jų pritaikomumą ūkyje, parengsime rekomendacijas, su kuriomis supažindinsime žemės ūkio veiklos subjektus, užsiimančius pienine galvijininkyste. Tikėtina, kad šis projektas atvers naujas galimybes gerinti gyvulių sveikatingumą, t. y. mažinti karvių sergamumą nagų ligomis, tuo pačiu pagerinti produkcijos kokybę ir išlaikyti ūkių konkurencingumą, o tuo pačiu prisidėti ir prie palankesnės aplinkos kūrimo, mažinti antibiotikų naudojimą ir kt. Inovatyvų karvių nagų priežiūros paketą sudaro automatinis kilimėlis ir priemonė karvių nagų priežiūrai, kuri pagaminta iš natūralių ekstraktų, yra neutrali odos pH, nekenksminga aplinkai ir užtikrinanti gerą priemonės patekimą ant nagų. Vidinis kilimėlio sluoksnis sugeria vandenį ir priemonę nagų priežiūrai, viršutinė kilimėlio dalis paleidžia tirpalą dėl atsiradusio spaudimo užlipus gyvuliui. Kilimėlis pildosi automatiškai, naudoja intensyviai veikiantį tirpalą, nesukelia streso gyvuliams, efektyviai veikia, jei gyvulys juo pereina 3–4 kartus per dieną. Rinkinys (kilimėlis ir priemonė) turi būti keičiama kas 5 mėnesiai. Speciali pompos sistema yra sukurta specialiai naudoti kartu su automatiniu kilimėliu ir priemone nagoms. Automatinis kilimėlis jau turi fiksuotą automatinį dozavimą karvių nagų priemonei. Pastoviai naudojant kilimėlį su purškimo priemone bus užtikrinta nuolatinė karvių nagų apsauga“, – informuoja projekto vadovas dr. Edvardas Gedgaudas.
Projekto dalyviai
Projektą „Pieno ūkių neigiamo poveikio aplinkai mažinimas didinant konkurencingumą ir gyvulių sveikatingumą“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ veiklos srities „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“ inicijavo Žemės ūkio rūmai. Projekte numatyta inovacija bus diegiama Šilalės, Kazlų Rūdos, Telšių, Radviliškio, Skuodo, Ukmergės ir Kauno rajonų ūkiuose. Iš ūkių atstovų, dalyvaujančių projekte jau suformuotos pasidalijimo patirtimi grupės, kurios tarpusavyje susitiks ir diskutuos projekto įgyvendinimo, pasiektų rezultatų bei pasidalijimo patirtimi aktualijomis net 24 kartus. Įgyvendinus bandymus ūkiuose ir parengus rekomendacijas bus organizuota 10 lauko dienų ir 10 seminarų visose Lietuvos apskrityse, kurių metu bus pristatyti ūkiuose pasiekti projekto rezultatai.