Jubiliejinė avių augintojų paroda „Avis aprengs ir pamaitins 2022“

2022 m. rugsėjo 10 d. Pavartyčių kaime (Šeduvos sen., Radviliškio r.) esančiame specializuotame avininkystės ūkyje UAB „Genetiniai ištekliai“ Lietuvos avių augintojų asociacija (LAAA) surengė jubiliejinę – dešimtąją avininkystės parodą „Avis aprengs ir pamaitins 2022“.

Pakelta jubiliejinės – 10 – sios specializuotos LAAA organizuotos parodos „Avis aprengs ir pamaitins 2022“ vėliava

LAAA tarybos pirmininkas Rimantas Kairys, atidarydamas jubiliejinę parodą prisiminė ir pirmąją specializuotą parodą, kuri buvo organizuota Molėtų rajone 2012 m. „Šiandien džiaugiamės, kad išaugome iki daug dėmesio ir lankytojų sulaukiančios parodos, plečiasi LAAA narių gretos, tobulinamos kompetencijos, projektinė veikla, tarptautinis bendradarbiavimas. Paroda tapo įdomi ir patraukli ne tik avių augintojams (nors jiems, ko gero, pirmiausia), bet ir miestiečiams, šiais laikais jau retai matantiems besiganančias avis. UAB „Genetiniai ištekliai“ valdose šiemet surengta paroda yra šeštoji. Ji gausi ne tik informatyviais seminarais, mokomaisiais renginiais, bet ir kultūrine, pažintine, edukacine veikla, todėl visiems svečiams, parodos dalyviams tikrai nepritrūks veiklos ir įspūdžių: veikia avių ekspozicija, bus pristatomos Lietuvoje auginamų avių veislės, veikia žemės ūkio technikos ekspozicija, vyks avių kirpimo varžytuvės, tautodailininkų, amatininkų bei avininkystės reikmenų mugė, seminarai aktualiomis avininkystės temomis, ėrienos šiupininės degustacija, parodomasis žirgų konkūras bei senovinių automobilių paradas, o mažųjų parodos lankytojų laukia smagios pramogos bei užduotys. Parodoje demonstruojama net šešiolika avių veislių: tradicijas puoselėjančios Lietuvos šiurkščiavilnės, ir iš Vokietijos, Prancūzijos bei kitų šalių atkeliavusios veislės“, – informavo R.Kairys.

Jubiliejinės parodos vėliavą pakėlė LAAA Garbės pirmininkas dr. Juozapas Mikutis.

Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) sveikinimai ir padėkos

Parodos šeimininkus ir svečius ŽŪR bendruomenės ir pirmininko dr. A. Svitojaus vardu pasveikino vicepirmininkas Algis Baravykas. „Džiaugiamės, kad ŽŪR narių tarpe yra Lietuvos avių augintojų asociacija, kurios vadovė Gintarė Kisielienė yra ŽŪR Tarybos narė, Veislininkystės, gyvulininkystės ir veterinarijos komiteto narė. Taigi aktyvus ir bendras darbas teikia matomų rezultatų: dirbame ir diskutuojame, teikiame pastabas valstybės institucijoms dėl ŠESD, mėšlo ir srutų aplinkosaugos reikalavimų tvarkos, veislininkystės ir kt. klausimais. Matome, kad dirbant išvien galime pasiekti rezultatų. Paroda – puiki vieta sutikti bendraminčius, pasidalinti pasiekimais, ar patobulinti žinias“, – sakė Algis Baravykas. ŽŪR vicepirmininkas už nuoširdų darbą gerinant ir plėtojant Lietuvos juodgalvių avių veislės populiaciją padėkos raštais apdovanojo LAAA narę, Alytaus rajono ūkininkę Daivą Janulevičiūtę, UAB „Genetiniai ištekliai“ veterinarijos gydytoją Rasą Navickienę ir UAB „Genetiniai ištekliai” zootechnikę – selekcininkę Genę Butvilienę.

Apie LAAA tikslus

Nors paroda kiekvienais metais sulaukia didelio susidomėjimo iš plačiosios visuomenės, tačiau LAAA tikslas – populiarinti avininkystę, vykdyti veislininkystę siekiant  išauginti kokybiškas mėsines avis, kurių rinkoje deja trūksta. Taip pat skatinti avienos bei ėrienos vartojimą, sudominti ūkininkų bendruomenę užsiimti avininkyste.

Mūsų tikslas yra auginti veislinius gyvulius, gerus reproduktorius, turinčius aukštą genetinį potencialą. Mėsinių veislių avinus labai tikslinga naudoti prekiniams ūkiams siekiant gauti geresnius palikuonis pardavimui, eksportui. Galima kergti su vietinėmis avimis, bet reikia pagalvoti, kaip ėriuosis, ypač kai avis smulkesnė. Pavyzdžiui, Tekselių labai plačios galvos, todėl sukergus su šios veislės reproduktoriais ėriavedėms gali kilti bėdų ėriuojantis. Kiekvienos veislės ėriavedei reikia parinkti tinkamą mėsinės veislės reproduktorių. Ir pirkėjai, ir supirkėjai pageidauja ne bet kokios, o kokybiškos avienos. Deja, kokybiškos produkcijos didesnius kiekius surasti sunku. Pilna skelbimų apie parduodamas „grynaveisles“ avis, žmonės perka katę maiše. Reikia žinoti, kad veislinis gyvulys turi turėti kilmės pažymėjimą, būti pripažintas veislininkystės institucijos – mūsų asociacijos. Apgavystė, jeigu ant tokio pažymėjimo nėra mūsų spaudo, parašo. Kilmė – tai tėvai, seneliai ir netgi protėviai. O grynaveislis reiškia, kad tos pačios veislės tėvai ir seneliai“, – pažymi G. Kisielienė.

Parodos atidarymo metu LAAA vadovė Gintarė Kisielienė už aktyvų darbą apdovanota žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko padėka, kurią įteikė Gyvulininkystės ir gyvūnų gerovės skyriaus vedėjas Arūnas Šileika.

Apie UAB „Genetiniai ištekliai“ veiklą

Pavartyčių kaime esančiame UAB „Genetiniai ištekliai“ padalinyje laikoma 2300 avių. Čia saugomas lietuviškų avių genofondas – auginamos  Lietuvos juodgalvės ir dar apie 80 Lietuvos vietinių šiurkščiavilnių avių. Čia yra 800 ėriavedžių, per metus gimsta daugiau nei tūkstantis ėriukų, kurie parduodami Lietuvos ūkininkams.

***

FAKTAI

2022 m. vasario 1 d. ŽŪIKVC Ūkinių gyvūnų registro duomenimis, Lietuvoje buvo įregistruota 9,039 tūkst. avių laikytojų (vidutiniškai apie 15 avių vienam laikytojui) – 3,93 proc. mažiau nei 2021 m. vasario 1 d. Įregistruotų avių skaičius, palyginti su 2021 m. tuo pačiu laikotarpiu, sumažėjo 3,52 proc. ir sudarė 136,584 tūkst. vnt. Daugiausia avių ir jų laikytojų buvo įregistruota Alytaus rajono savivaldybėje, atitinkamai 652 laikytojų ir 7,841 tūkst. avių. Daugiausia avių vienam laikytojui teko Radviliškio rajono savivaldybėje – po 28 avis, Anykščių rajono savivaldybėje – po 26 avis.

2022 m. vasario 1 d. Lietuvoje buvo įregistruota 3,683 tūkst. ožkų laikytojų – 2,75 proc. mažiau nei 2021 m.  vasario 1 d. Tačiau įregistruotų ožkų skaičius padidėjo 1,20 proc. (iki 14,552 tūkst. vnt.). Daugiausia ožkų ir jų laikytojų buvo įregistruota Vilniaus rajono savivaldybėje, atitinkamai 334 laikytojai ir 1,228 tūkst. ožkos. Daugiausia ožkų buvo laikoma Vilniaus (1,228 tūkst. vnt.), Širvintų (818 vnt.) ir Alytaus (703 vnt.) rajonų savivaldybėse.

Šaltinis: ŽŪIKVC (Ūkinių gyvūnų registras)

 

 

Skip to content