Kviečia Atviros dienos kaime

Lietuvos kaimo turizmo asociacija (LKTA) rugsėjo 3-5 d. kviečia leistis į nuotykį agroturizmo maršrutais – aplankyti šioje akcijoje dalyvaujančias kaimo turizmo sodybas, amatininkus, muziejus, bendruomenes, ūkininkus. Ši akcija yra tradicinė, rengiama jau penktąjį kartą.

Kiekvienas akcijos dalyvis, o šiemet jų iš viso yra 55, tai progai iš anksto ruošėsi – kaip priimti lankytojus, kuo nustebinti ar pavaišinti. Pažintinės savaitgalio išvykos garantuoja gerą nuotaiką ir malonius atradimus. Apsilankymas Suvalkijoje padės paneigti iki tol apie šio krašto žmones girdėtus gandus.

Etnografinėje sodyboje „Gervių giesmė“ (Viliūšių k., Jankų sen., Kazlų Rūdos sav.) laukia edukacijų namelis, vakaronė indėniškoje palapinėje tipyje mokantis sutartinių, klausantis stebuklinių pasakų ir pagal jas rišant burtines lėlytes. Drąsiausiems svečiams šeimininkė Greta Kupstienė pasiūlo tipyje prie laužo vakaroti vilkint baltiškais rūbais.

Čekauskų etnografijos muziejaus (Lekėčiai, Šakių r.) steigėjas, tradicinis amatininkas Gintas Čekauskas žada papasakoti senųjų buities daiktų istorijų, siekiančių 19 amžių. Vien tik apie oblius muziejaus šeimininkas galėtų paskaitą skaityti, mat yra sukaupęs įspūdingą jų kolekciją, kurioje net 600 eksponatų.

„Gamtos girnos“ (Beduonės k., Lukšių sen., Šakių r.) – smaližių džiaugsmas. Tai sodyba, kurios šeimininkė Renata Reklaitytė nedidelėms grupėms rengia šakočių kepimo edukacijas. Svečiams siūlo ne tik klausytis pasakojimo bei stebėti, bet ir patiems dalyvauti gamybos procese.

Ritinių bendruomenės centro Sūrio namų (Prūselių k., Šakių r.) šeimininkės kviečia pasinerti į tradicinių pieno produktų – kaimiško sūrio, sviesto – gamybą. Nuotaikingą edukaciją vainikuoja vietinių sūrių degustacija.

Na, o praalkus kelionėje po Suvalkiją (tiksliau, Zanavykiją) akcijos organizatoriai rekomenduoja užsukti į „Kuchmistrų“ restoraną, prigludusį prie Zyplių dvaro. Čia puoselėjamas Lietuvos didikų virtuvės paveldas, visų patiekalų ruošimą prižiūri dvaro garbės pareigūnas kuchmistras.

LKTA interneto svetainėje (atostogoskaime.lt) galima rasti skaitmeninį Atvirų dienų kaime žemėlapį bei informaciją apie kiekvieną akcijos dalyvį. Asociacija pasirūpino išleisti ir įprastus informacinius lankstinukus, jie platinami turizmo informacijos centruose bei degalinių tinkle „Circle K“.

Atviros dienos kaime – projektas, kuris tarsi apibendrina visą sezoną. Apie jį kalbėdama LKTA prezidentė Agnė Vaitkuvienė neslepia – kaimo turizmo veikla per pandemiją nukentėjo, ypač kai buvo įvesti judėjimo suvaržymai tarp savivaldybių. Pernai balandį, gegužę masiškai buvo atšaukiami užsakymai.

Kita vertus, atsirado naujų tendencijų. Tapo madinga ilsėtis bei keliauti poromis, kaimo turizmo sodybas pamėgo jaunimas. Kitas naujas bruožas – atvykstantieji į kaimą nori labiau pažinti vietovę, aplankyti daugiau įdomių vietų, įsigyti natūralių šviežių produktų.

LKTA pastangomis apie Lietuvos kaimą, agroturizmo produktus sužino vis platesnė auditorija. Rezultatų duoda Atvirų dienų renginiai, bendrai su Latvijos partneriais sukurti įvairios trukmės maršrutai; Lietuva jau įtraukta ir į Europos žygeivių maršrutus.

Kalbėdama apie paslaugų kainas A.Vaitkuvienė pastebi, kad mūsų šalyje palyginti su Lenkija jos didesnės. Lemia tai, kad mūsų agroturizmo sektorius mažas, ir einama kitu keliu – daug investuojama į sodybas, infrastruktūrą. Lankytojams paslaugos kainų, taip pat komforto lygio orientyras yra gandrų simbolių sistema. Antai 1-2 gandrų sodyboje nakvynė žmogui kainuoja 8-15 eurų, o patogumais viešbučiui prilygstančioje 4-5 gandrų sodyboje ji atsieis 60 eurų.

Karantinas kaimo turizmo paslaugų kainas išaugino apie 10 proc. Šiemet augimas buvo didesnis. Anot LKTA prezidentės, sodybų šeimininkams dabar ypač skaudi personalo trūkumo problema. Socialinių išmokų sistema suveikė taip, kad atsisakė dirbti ir tie žmonės, kurie iki norėjo darbo. „Daug pavyzdžių, kai sodybose liko dirbti tik patys šeimininkai“, – teigia A.Vaitkuvienė. Vertindama tendencijas ji prognozuoja, kad ateinančiais metais maitinimo paslaugų kainos gali padidėti net iki 30 proc., dėl elektros brangimo turės kilti ir apgyvendinimo paslaugų kainos.