Spalio 4 d. vykusiame Copa-Cogeca Vaisių ir daržovių darbo grupės posėdžio, kuriame dalyvavo Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) ekspertė Zofija Cironkienė, dalyvių dėmesys buvo sutelktas į ES pagalbos vaisių ir daržovių gamintojų organizacijoms schemos ateitį po 2027 m.
Vaisių ir daržovių auginimas pastaraisiais metais vis labiau kenčia nuo ekstremalių klimato pokyčių. Sausrų ir potvynių dažnis didėja. Dėl to augintojai neretai keičia veiklos pobūdį, atsisako auginimo, aukštos vertės produktų grandinė sutrikdoma, kaimo vietovėse prarandama daug darbo vietų. Todėl vaisių ir daržovių augintojai aktyviai ieško sprendimų.
Europos Sąjunga vaisių ir daržovių gamintojų organizacijoms (GO) skiria paramą jų veiklos programoms (VP) įgyvendinti. Gamintojų organizacijų statusas ES ir jų skaičius šalyse narėse yra labai įvairus. Dauguma gamintojų organizacijų yra kooperatyvai, vienose šalyse didžioji vaisių ir augintojų dalis yra apsijungusi į GO, kitose, įskaitant ir Lietuvą, jų vienetai.
BŽŪP dabartiniame programavimo laikotarpyje pavyko išlaikyti šią veiksmingą priemonę, kuria, beje Lietuvos vaisių ir daržovių augintojai beveik nėra pasinaudoję, padedančią pagerinti sektoriaus konkurencingumą, organizuoti bendrai produkcijos tiekimą. Ši speciali pagalbos schema BŽŪP yra pagrindinė šiam sektoriui parama, padedanti suvaldyti rinką, planuoti gamybą, kovoti su nesąžininga prekybos praktika. ES pagalba vaisių ir daržovių gamintojų organizacijoms padeda finansuoti investicinius poreikius, krizių valdymo, aplinkosaugos priemones”, – pažymi LDAA ekspertė Zofija Cironkienė.
Copa-Cogeca tikisi, kad ir po 2027 m. išliks parama vaisių ir daržovių GO pirmajame BŽŪP ramstyje paliekant neribotą biudžeto eilutę.
Naujajame programavimo laikotarpyje Copa-Cogeca prašo padidinti VP išlaidų finansavimą nuo 50% iki 70%, kai išlaidos yra patirtos priemonėms reikalingoms sumažinti stichinių nelaimių poveikį, t.y. draudimo įmokoms, inovatyvioms augalų apsaugos sistemoms, vandens taupymui (lašelinio drėkinimo sistemoms).
„Taip pat posėdyje buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad daugeliui smulkių gamintojų organizacijų privalomas įpareigojimas bent 2 % veiklos programos lėšų skirti moksliniams tyrimams, tvarios gamybos metodų plėtrai, prisitaikymui prie klimato kaitos. Tai yra veiksnys, kuris daro veiklos programą nepatrauklia ir stabdo GO kūrimąsi. Dėl šios priežasties Copa-Cogeca kreipsis į EK, kad ši pareiga skirti 2 % veiklos programos lėšų moksliniams tyrimams būtų neprivaloma smulkioms GO.
Posėdyje išsiskyrė dalyvių nuomonės, ar reikia pašyti EK veiklos programose leisti kompensuoti iš rinkos pašalintus žemesnės nei II klasės vaisius ir daržoves nemokamam išdalijimui, kadangi dėl klimato kaitos tokių produktų yra daugiau nei anksčiau. Juos būtų galima naudingai pašalinti iš rinkos, su sąlyga, kad jie pirmiausia būtų atiduoti perdirbimui ir tik po to atiduodami labdaros organizacijoms”, – informuoja posėdyje dalyvavusi Z.Cironkienė.
Taip pat bus siekiama, kad veiklos programose paramos priemonės būtų taikomos ir GO perdirbtiems vaisiams ir daržovėms. Šis apribojimas nebeatitinka laikmečio ir prieštarauja naujiems BŽŪP aplinkos ir klimato tikslams.
Daug buvo diskutuojama apie investicijų į drėkinimo įrenginius finansavimą, griežtus paramos apribojimus šioms investicijoms ir didelę administracinę naštą pagrįsti šių įrengimų būtinumą ir kt.