Pagarba istorijai ir tautiškumui – Šv.Baltramiejaus jubiliejinėje mugėje

2022 m. rugpjūčio 26-27 d. Vilniuje, Rotušės aikštėje, šurmuliavo istorinė Šv. Baltramiejaus mugė, kuri šiais metais jubiliejinė – dešimtoji.

Mugė prasidėjo iškilminga amatininkų eisena ir buvo skirta supažindinti su vėlyvųjų viduramžių ir Renesanso epochos miesto amatais, menų ir cechų tradicijomis.

Šv. Baltramiejus yra žinomas kaip amatininkų globėjas.

Dvi dienas vykusios mugės svečiai galėjo susipažinti su atgaivintais miestiečių amatais, patys įsijausti į amatininko kailį ir pabandyti žiesti puodynę, vyti juostą, nusivelti veltinukus, išsidrožti šaukštą, nusikalti monetą.

Mugės svečiai galėjo pasigrožėti vėlyvųjų viduramžių ir Renesanso laikotarpių kostiumais, pamatyti kaip atrodė ir kovojo XVII amžiaus kariai.

Mugės programa buvo gan įvairi: viduramžių ir Renesanso laikotarpių muzika, šokiai, žaidimai ir kitos pramogos, paskaitos ir auksakalių cecho ir meistrų istorijos.

Šv. Baltramiejaus mugė žinoma nuo XVII amžiaus vidurio. Ji pirmą kartą paminėta Vilniaus puodžių cecho statute 1664 metais.

Šv. Baltramiejaus mugė – sertifikuota Lietuvos tautinio paveldo dalis, todėl čia  tradicinius amatus demonstravo sertifikuoti tautinio paveldo amatininkai ir meistrai.

Lietuvoje yra per 800 amatininkų – tautinio paveldo produktų kūrėjų, iš kurių per 200 atestuoti kaip tradicinių amatų meistrai. Šiandien Lietuva gali didžiuotis net 3 376 sertifikuotais tautinio paveldo produktais.

Lietuvos tautinio paveldo gamintojų ir kūrėjų asociacijos nariai Gintaras Ruzgys ir Edita Grigaliūnaitė pristatė raugintos duonos kepimą, o Sandra ir Mindaugas Makutėnai – muilo gamybą.

Priminsime, kad tautinio paveldo produktų valstybinė apsauga, išsaugojimas ir sukauptų tradicinių amatų patirties sklaida, suteikiant jai šiuolaikinį reikšmingumą, apibrėžiant tautinio paveldo produktų, tradicinių amatų reikšmę pilietiškumo ugdymui, produktų ir gaminių populiarinimui ir pagalbai juos realizuoti yra numatyta Tautinio paveldo įstatyme.

Tautinio paveldo produktai pagal darbo sąnaudas ir pagal tai, kiek jie atitinka autentiškų tautinio paveldo produktų pavyzdžius, priskiriami šioms kategorijoms:

A kategorijai priskiriami I ir II grupių produktai, tiksliai atitinkantys autentiškus tautinio paveldo produktų pavyzdžius, kurių sukūrimo procese yra naudojama daugiau kaip pusė rankų darbo. Šiai kategorijai taip pat priskiriami III grupės produktai – tradicinės paslaugos, kurių teikėjai yra tiesioginiai gyvosios tradicijos tęsėjai ir atkuria autentiškus tautinio paveldo produktų pavyzdžius;

B kategorijai priskiriami I ir II grupių produktai, artimi autentiškiems pavyzdžiams ir sukurti naudojantis naujomis technologijomis. Šiai kategorijai taip pat priskiriami III grupės produktai – tradicinės paslaugos, kurių teikėjai nėra tiesioginiai gyvosios tradicijos tęsėjai, tačiau sugeba sukurti artimus autentiškiems pavyzdžiams tautinio paveldo produktus.

 

Tautinio paveldo meistrų ir kūrėjų dirbinių ir gaminių galite įsigyti specializuotoje elektroninėje parduotuvėje. Tik šioje parduotuvėje rasite unikalumą, kokybę ir tautinę dvasią https://www.madebylithuanians.com/