Jau antri metai iš eilės, kai Rokiškio ūkininkų sąjunga vadovaujama Mindaugo Petkevičiaus, kuris beje yra ir Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos vadovas, imasi ir įgyvendina projektą „Eko – vaikams ir jų tėvams“, kuriuo supažindina vaikus ir jų tėvelius su sveikos mitybos principais, jos nauda, pristatyti ekologiškus produktus ir edukuoti, kaip juos atskirti šiandien ypač gausioje įvairių ženklų ir pakuočių pasiūloje.
Pristato jau kitiems
Paskatinti 2023 m. įgyvendinto projekto sėkmės, organizatoriai šiais metais lankosi jau kitose rajono ugdymo įstaigose. Rokiškio ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotoja Lina Meilutė-Datkūnienė prisiminė, kad pernai projekto auditorija pasirinko Rokiškio miesto darželių ikimokyklinių grupių vaikus.
Pranešimą įtraukiai ir suprantamai vaikučiams, jų tėveliams ir darželių darbuotojams perskaitė ir pats Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos vadovas ir Rokiškio ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius.
Tuo tarpu šiais metais veiksmas persikėlė į mokyklas: žaismingų paskaitų apie ekologišką maistą ir sveiką mitybą jau klausė Juodupės bei Rokiškio mokyklos-darželio „Ąžuoliukas“ Kavoliškio skyriaus bendruomenės, Kamajų Antano Strazdo gimnazijos ir Juozo Tumo-Vaižganto progimnazijos pirmokai bei „Mokslo klubo“ kolektyvas.
Pirmas blynas – neprisvilęs
Pasidomėjus, kokie projekto atgarsiai pasiekė iš pernykščių dalyvių, L. Meilutės-Datkūnienės veidą papuošė šypsena: „Atsiliepimai – superiniai! Žinau, kad visi labai laukė ir norėjo pamatyti mimus, kurie per žaidimus vaikams pateikė rimtą informaciją. Labai maloniai nustebino, kad ir patys vaikai labai daug žinojo apie sveiką gyvenseną ir sveiką mitybą. Kitas mane nustebinęs dalykas – gebėjimas įsiminti informaciją jos per daug atidžiai neklausant. Atrodo vaikai – maži, nesukoncentruoja dėmesio: juda, žaidžia, neklauso. Bet paklausus, jie viską atsimena, viską žino“.
Visi pranešimai, pasak pašnekovės, vaikams pateikiami kiek įmanoma supaprastintu būdu. Projekto kuratorė juokėsi, kad visi lektoriai ne kartą yra skaitę paskaitas ir pranešimus, bet… suaugusiems klausytojams, tad persiorientuojant skaityti mažiems vaikams prireikė nemažai pastangų.
Šiais metais žaismingą pranešimą apie bites ir bitininkavimą skaitė MB „Lakštena“ vadovė Diana Rušėnaitė. Ūkininkės pristatymą lydėjo ne tik naudinga informacija apie gydomąsias medaus savybes, apie iš medaus gaminamus produktus ir jų naudą, bet ir saldžios (žinoma – sveikos ir ekologiškos!) dovanos atidžiausiai klausiusiems ir teisingai į bitininkės klausimus atsakiusiems smalsuoliams.
Temos: nuo dirvožemio iki ženklinimo
Projekto „Eko – vaikams ir jų tėvams“ metu savo patirtimi dalinasi ekologinio ūkio savininkė Kristina Kazlauskaitė, ūkininkaujanti Kupiškio rajone, bet ir Miliūnų kaime turinti vištų fermą. Specialistė mokyklinukams papasakojo pagrindinius ekologinio ūkio principus.
Ką valgyti, kad būtų sveiki, energingi ir nesiskųstų sveikatos sutrikimais, atskleidė mitybos specialistė Agnė Katinauskienė. Žinoma moteris priminė sveikos mitybos piramidę: keletą kartų per dieną reikia vartoti grūdinius gaminius, vaisius, daržoves. Šiek tiek rečiau – kartą per dieną – mėsą ir pieno produktus, o visai retai arba net atsisakyti – angliavandenių, riebalų, cukraus.
„Mes žiūrime, kaip vaikai reaguoja į skaitovų pranešimus. Žinoma, stengiamės pridėti kuo daugiau paveikslėlių ar nuotraukų, išskirti pagrindinius niuansus, įtraukti vaikus užduodant jiems klausimų, paprašant pasakyti, atspėti. Bet yra rimtesnių temų, kaip, pavyzdžiui, apie dirvožemius… Aš daugiau orientuojuosi į paskaitų pasiklausyti atėjusius tėvelius – siekiu, kad ekologiški produktai atsirastų ant šeimos stalo, pristatau, ką apie sveiką mitybą rodo atlikti tyrimai“, – pranešimų pobūdį atskleidė L. Meilutė-Datkūnienė.
Pasidžiaugė Juodupe
Pašnekovės pasiteiravus, ar šio projekto metu sutiko šeimų, kurios propaguoja sveiką gyvenimo būdą ir didesnį dėmesį skiria būtent sveikai mitybai, ekologiškiems produktams, L. Meilutė-Datkūnienė pasidžiaugė pirmąją šių metų projekto dieną sutikta šeima iš Juodupės, kuri savo kasdienybėje renkasi ekologiškus produktus.
Visgi, projekto koordinatorė pripažįsta, kad vienas iš svarbiausių klausimų – ne tai, kiek žmonės žino apie ekologiškus produktus, bet ar geba juos tinkamai atpažinti: „Mes darome šį projektą ir dėl to, jog matom, kad žmonės per mažai žino pačių produktų ženklinimą. Galvoja, kad jei parašyta „Eko“, tai ir yra ekologiška. O iš tikrųjų mes painiojamės ženklinime, nes yra ir ne mūsų – nelietuviškų – ženklų. Todėl dabar siekiame pateikti informaciją, kad žmonėms užsifiksuotų ir pasąmonėje liktų tas ekologiškumo ženklas“.
Kainuoja daugiau laiko, ne daugiau pinigų
Anksčiau visuomenėje vyravo nuostata, kad maitintis ekologišku ir sveiku maistu yra brangu. Tačiau L. Meilutė-Datkūnienė tam nepritarė: „Tai kainuoja daugiau laiko ir pastangų: kaip suderinti produktus, ką nusipirkti. Nėra taip paprasta, kaip aklai į krepšelį įsidėti bet ką. Reikia paieškoti, pagalvoti ar tikrai ekologiškas, nacionalinės kokybės produktas. Gal pinigine išraiška jis kažkiek brangesnis, bet nesulyginamai didesnė ir jo maistinė vertė“.
Apie ekologiškus produktus daug informacijos turinti kraštietė sakė galinti užtikrinti, kad Lietuvišku ekologijos ženklu pažymėti produktai yra aukštos kokybės, nes visi, save kaip ekologinį ūkį deklaruojantys ūkininkai, yra griežtai tikrinami, prižiūrimi ir sertifikuojami.
Paskutiniais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuva Europos Sąjungoje (ES) yra šeštoje vietoje pagal antsvorį ir dešimtoje pagal nutukimą, o nuo širdies ir kraujagyslių ligų mirštama tris kartus daugiau nei bet kurioje kitoje ES šalyje.
Kadangi mokslinių tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvos, kaip ir daugelio kitų pasaulio šalių, ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų mitybos įpročiai nėra tinkami ir gali kelti riziką sveikatai, todėl būtina keisti mokinių mitybos įpročius, mokyti ir skatinti juos pasirinkti sveikatai palankius maisto produktus ir taip užkirsti kelią įvairių lėtinių neinfekcinių ligų išsivystymui.
Vaikystė ir paauglystė – laikotarpis, kai formuojasi sveikos gyvensenos bei mitybos įpročiai ir išmokstama gyventi sveikai. Būtent šiuo laikotarpiu labai svarbu, kad vaikai ne tik gautų teisingą informaciją apie sveiką mitybą ir jos reikšmę organizmui, bet ir išmoktų tinkamai pasirinkti sveikatai palankius maisto produktus.
Šiais metais Rokiškio ūkininkų sąjungos dėka organizuojami renginiai „EKO – vaikams ir jų tėvams“: Juodupės darželis, mokykla-darželis „Ąžuoliukas”, Kamajų Antano Strazdo gimnazija, J. Tumo Vaižganto progimnazija, „Mokslo klubas”.