Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmai (LR ŽŪR) įgyvendina Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) programą „Žemdirbių savivaldos stiprinimas“, kurios efektyviam įgyvendinimui pasitelkiami LR ŽŪR savivaldos organizatoriai šalies kaimiškuose rajonuose.
LR ŽŪR savivaldos organizatorių dėka rajonus pasiekia žinios iš šios pagrindinės Lietuvos žemdirbių interesus ginančios organizacijos. Nuo LR ŽŪR savivaldos organizatorių aktyvumo daug priklauso, kaip žemdirbių, bei žemdirbių savivaldos organizacijų rajonuose keliami klausimai pasiekia LR ŽŪR tarybą, o per ją ir Žemės ūkio ministeriją, Vyriausybę ir Seimą.
Šį kartą apie savo darbus mintimis dalijasi LR ŽŪR savivaldos organizatorė Trakų rajone Janė Mandeikienė.
Vienintelis prieinamas informacijos šaltinis
Aš suprantu, kad man, LR ŽŪR savivaldos organizatorei Trakų r., turi rūpėti visi reikalai, kurie svarbūs ūkininkams. Visų sričių išmanyti neįmanoma, todėl pasitelkiu konkrečios srities specialistus. Susirinkimų, susitikimų, seminarų temos – ne atsitiktinės, bet kilusios nuolat bendraujant su ūkininkais. Kiekviename renginyje gaudau ūkininkų norus, pageidavimus. Suprantu, kad savivaldos organizatorius nuolat turi būti šalia ūkininkų, arčiau nei kiti. Stambieji ūkininkai gali ir patys susirinkti reikiamą informaciją, o štai smulkiesiems ir vidutiniams ūkininkams būtent mes esame pagrindinis ir gal net vienintelis prieinamas informacijos šaltinis.
Štai šįmet labai padaugėjo ūkininkų klausimų – kada galėsime sudaryti konsultavimo sutartis. Vyrauja smulkių ūkių ir vyresnio amžiaus ūkininkai. Niekas su jais nenori bendrauti, mes jiems esame pagrindinis informacijos ir žinių šaltinis. Kodėl? Todėl, kad mes geriausiai suprantame, ko jiems reikia.
Galimybės pasinaudoti ES parama
Iki sausio 15 d. su Trakų r. ekologiškai ūkininkaujančiais VšĮ „Ekoagros“ pateikėme produkcijos lenteles. Ūkininkams tokios mūsų paslaugos reikia.
Surengėme kelis informacinius renginius. Kartu su LR ŽŪR konsultante Laima Buitkiene, Trakų r. veikiančių dviejų bitininkystės draugijų nariams parengėme seminarą: „Parama Lietuvos bitininkystės sektoriui 2019 m.“ Renginyje dalyvavo beveik 40 dalyvių. Dalyvavo Trakų bitininkų draugijos pirmininkas Juozas Rinkevičius ir Rūdiškių bitininkų draugijos pirmininkas Tadeuš Pavlovskij, Trakų VMVT viršininkė – valstybinė veterinarijos inspektorė Valentina Svečiulienė bei vyriausioji veterinarijos gydytoja – inspektorė Rima Krasnogirienė.
Kuo naudingas toks renginys? Jie ne tik gavo svarbią informaciją, bet ir čia pat, renginio metu, galėjo atnaujinti bičių šeimų registrą. Taigi ūkininkams jau nereikės specialiai dėl šio reikalo važiuoti į Trakus, gaišti laiką. Be to, pasibaigus seminarui specialistai teikė individualias konsultacijas, pavyzdžiui, paaiškino, kaip tinkamai pildyti paraiškas.
Aukštadvaryje, Trakų r. ūkininkams pristatėme žemės ūkio strateginį dokumentą – viziją iki 2030 m. Baltąją knygą. Diskutavome. Po to aptarėme galimybes pasinaudoti liepos 1 d. pradėsiančia veikti vadinamųjų elektroninių kuponų sistema. Šia tema ypač domėjosi daržovių augintojai – dabar jie turės laiko planuoti, ką ir kiek auginti.
Pasiaiškinome paraiškų teikimo grafiką pagal KPP 2014-2020 m. paramos priemones. Aptarėme apie pageidaujamus renginius vasario mėnesį.
Artimiausi planai
Planuojame mokymus bitininkų draugijos nariams. Čia galime didžiuotis LR ŽŪR konsultanto Juozo Jankausko praktine patirtimi ir naujausiomis žiniomis, kurias jis mielai perduoda mūsų rajono bitininkams.
Be to, planuoju surengti vadinamąjį gamybinį susirinkimą, kurio metu ūkininkus konsultuos specialistai dėl pasėlių deklaravimo naujovių.
Organizuosiu ne vieną susirinkimą smulkiesiems ūkininkams. Pristatysime galimybes pasinaudoti ES parama bei specialistai teiks individualias konsultacijas, ūkininkai galės sudaryti sutartis su LR ŽŪR specialistais dėl projektų ES paramai gauti smulkiems ūkiams rengimo.
Planuojame surengti susirinkimą ir mokymus auginantiems ar norintiems auginti vynuoges.
Organizavome susitikimą su VMI ir Sodros atstovais, aptarėme mokesčių naujoves, o jų tikrai yra ir daugeliui ūkininkų tokie susitikimai yra labai svarbūs.
Džiaugiamės rajone sulaukdami ir mokinių iš įvairių šalies mokymo institucijų, kurie nori susipažinti su ūkininkų kasdienybe ir todėl pasirenka LR ŽŪR organizuojamą edukacijų programą. Edukacijos – puiki profesinio orientavimo forma. Kas gali žinoti, kaip klostysis dabartinių mokinių profesinė karjera, gal bus tokių, kurie pasuks ūkininkavimo keliu, o gal dirbs ūkiuose, ar teiks paslaugas.
Kas toliau? Kasdieniniai darbai, posėdžiai, dalyvavimas įvairiose komisijose bei komitetuose. Kiekvienam susirinkimui, renginiui ruošiuosi atsakingai, be to, ir su specialistais bei institucijų tarnautojais reikia derinti laiką. Džiaugiuosi, kad puikiai bendraujame su Trakų r. savivaldybės žemės ūkio skyriaus specialistais – suprantame, kad turime vieną tikslą.
Naujieji ūkininkai
Dirbu Trakų r., tačiau apie mūsų renginius kažkokiu būdu sužino ir kaimyninių rajonų ūkininkai. Tai džiugina. Vadinasi naudinga informacija pasiekia tuos, kuriems labiausiai jos reikia. Ir norėčiau paneigti mitą, kad šalia Vilniaus įsikūrė tik vadinamieji sofos ūkininkai. Žinoma, yra ir tokių, tačiau savo akimis matau, kad yra labai daug miestiečių, kurie labai atsakingai užsiima žemės ūkiu. Net kai kurie ilgametę patirtį turintys ūkininkai stebisi tokių naujakurių entuziazmu ir sugebėjimais surasti naujų nišų, gebėjimais ūkininkauti optimaliai, taupant lėšas, investuojant labai tikslingai. Yra ko pasimokyti, ūkininkauja ne tik profesionaliai, bet ir labai tvarkingai. Labai džiaugiuosi, kai tokie žmonės atvyksta į mūsų renginius ir čia gauna konkrečios naudos. Man irgi smagu, kad galiu būti naudinga. Ir jokiais būdais nesutinku su kai kurių ūkininkų pozicija, kurie aiškina, jog turi patirtį per 20 metų ir viską žino geriausiai. Tai netiesa. Kiekviena diena neša naujas teorijos ir technologines žinias, todėl mokytis, domėtis ir tobulėti kiekvienas turi ir privalo. Aš taip pat kiekvienais metais tobulinu kvalifikaciją ir visada sužinau naujų dalykų.
Dirbame drauge su LR ŽŪR specialistais – konsultantais
Džiaugiuosi priklausydama gerai dirbančiai ir tobulėjančiai LR ŽŪR komandai. Žinau, kad turiu profesionalų užnugarį. Prireikus visada sulaukiu pagalbos ir patarimų. Ir jų žiniomis nuolat naudojuosi. Už kvalifikuotą ir nuoširdų darbą Trakų r. ūkininkai dėkoja visiems LR ŽŪR specialistams, o ypač Laimai Buitkienei.
Trakų rajono ūkininkus, kaimo gyventojus, žemės ūkio veiklos subjektus, kilus aktualiems klausimams ar problemoms prašome kreiptis į LR ŽŪR Savivaldos organizatorę Janę Mandeikienę, kontaktai: tel. 8- 611 35 826. El.p.: j.mandeikiene@zur.lt
Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.