Sodų žydėjimas įsibėgėjo. Kokius metus jie pranašauja verslinių sodų šeimininkams? Pašnekinus Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentę Vitaliją Kuliešienę aiškėja, kad nuotaikos nėra džiugios.
Koks šis pavasaris sodininkams, ar jau galima prognozuoti derlių?
Šalnos šiek tiek apšaldė žiedus, bet obelys toliau žydėjo, išsiskleidė papildomų žiedų.
Pavasaris šaltas, bičių mažai skraidė. Balandžio pabaigos šalnos labiausiai pakenkė obelų veislei „Auksis“. Šių obuolių derlius tikrai bus mažesnis. Vėlyvesnės veislės žydėjo normaliau. Gerai bus, jei iš gero žiedyno (iki 10 žiedų) užmegs bent vienas žiedas – tuomet bus vidutinis derlius.
Dabar derlių prognozuoti dar anksti, realesnis vaizdas bus birželio antrojoje pusėje, po paskutinio užuomazgų kritimo.
Gegužės pabaigos intensyvūs lietūs sodams jau neturėjo reikšmės, nors atsiliepė bičių skraidymui, žiedų apdulkinimui.
Dabar mezgimas priklausys nuo orų. Drėgmės užtenka, bet reikia šilumos. Be to, dar negalime pasakyti, kad medžiai normaliai peržiemojo. Štai pernai žiemos padariniai pasireiškė vasaros viduryje, daug obelų žuvo.
Keli pastarieji metai verslinių sodų šeimininkams buvo sunkūs. Kokios nuotaikos vyrauja dabar?
Nuotaikos pesimistinės. Sudėtingas metas – klimato kaita. Ji ypač veikia daugiamečius vaismedžius: ima ir žūsta visas pasodintas masyvas. O pagal paramos administravimo taisykles sodininkų kontrolė – kaip potencialių pažeidėjų. Dėl vieno kito nesąžiningo kenčia visi dori pareiškėjai. Apmaudu, kad viską padarai tinkamai ir kaip reikalaujama, tačiau suveikia veiksniai, kurie nuo tavęs nepriklauso.
Netrykštame džiaugsmu, nes labai sudėtinga išgyventi iš verslinio uogyno ar verslinio sodo. Reikalingos nepaprastai didelės investicijos. Su baime stebime, kaip brangsta elektra. Tai reiškia, kad naujo derliaus obuolių išlaikymas bus daug brangesnis.
Kaip sodininkystės ūkiai šiuo metu laikosi finansiškai? Dar turite praėjusių metų derliaus?
Praėjusių metų derlius seniai parduotas, dar balandžio pradžioje. Lietuviškų obuolių rinkoje praktiškai jau nėra. Iki naujojo derliaus ūkiams visada sudėtinga išgyventi, o finansinė padėtis ypač pablogėjo po pastarųjų metų šalnų, kai netekome 70 proc. savo pajamų. Nuostolius Vyriausybė kompensavo gal tik 5 proc.
Labai tikėjomės, kad vaisiams ir daržovėms PVM bus sumažintas iki 5 proc. Kaimyninėje Latvijoje toks tarifas nustatytas jau 10 metų. Dar žemesnis jis Lenkijoje – buvo 3 proc., paskui 5 proc., o dabar dėl infliacijos visai nuleistas. Jau nėra sveikatos ginčytis ir įrodinėti, kad 21 proc. PVM tarifas mus žlugdo. Jau nebeturime vilties, kad reikalai pakryps mums palankia kryptimi. Esame niekam neįdomūs.
Vis dėlto sodininkystė, uogininkystė yra įtraukti į prioritetinius sektorius, numatytas paramos krepšelis investicinei paramai…
Investiciniai projektai – gerai. Tik ne šiandienos sąlygomis. Tereikia pasidomėti, kokie nustatyti paramos kriterijai. Bet svarbiausia – kaip prie projekto įgyvendinimo 50 proc. prisidėti savo pinigais, kai vos išgyvename? Kreditus ūkiai ima išgyvenimui, apie investicijas nėra ką šnekėti.
Tačiau sodų žydėjimas vis tiek džiugina? Štai LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas Babtuose kasmet gegužę rengia sodų žydėjimo šventę. Ji įvyko ir šiemet.
Į sodų žydėjimo šventę vykusioje Babtuose, pagrindinėje Lietuvos sodininkystės bazėje, mūsų nepakvietė. Keista, nes mūsų asociacija vienija didžiausią sodininkų bendruomenę.
Sodų žydėjimu pasidžiaugti galima, bet finansinės grąžos iš sodininkystės nėra.
Kažkodėl vis tiek tikiu, kad išgyvensime. Turime daugiamečius vaismedžius, gal kada nors ateis šventė ir į mūsų kiemą.