Tvaraus žemės ūkio proveržiui Lietuvoje – naujos finansinės galimybės

Tvarumas tampa vis svarbesniu veiksniu visose žmogaus veiklos srityse. Ne išimtis ir žemės ūkis, kuris, augant žmonių skaičiui planetoje, nuolat susiduria su spaudimu didinti produktyvumą ir mažinti savo veiklos poveikį aplinkai. Tvarios technologijos ir praktikos gali padėti pasiekti šių tikslų, tačiau joms reikia nemažų pradinių investicijų.

Tokios investicijos ūkininkams leistų ne tik pagerinti savo ūkių ekonominį efektyvumą, bet ir prisidėtų mažinant sąnaudas, didinant derlingumą bei ruošiamos produkcijos kokybę, teigia Nacionalinės plėtros įstaigos ILTE Netiesioginių skolinių produktų skyriaus vyriausioji projektų vadovė Vaida Stamburaitė.

„Pastebime, kad ūkininkai vis daugiau dėmesio skiria tvarumui ir efektyvumui. Didėja susidomėjimas technologijomis, kurios leidžia mažinti kuro sąnaudas, trąšų naudojimą ir aplinkos taršą“, – sako V. Stamburaitė.

Anot jos, siekdama prisidėti prie tvaresnio ūkininkavimo Lietuvoje, ILTE įgyvendina priemonę „Paskolos investicijoms, įskaitant tvarias, į žemės ūkio valdas“. Priemonei skirta 35 mln. EUR iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) ir Lietuvos Respublikos bendrojo finansavimo lėšų. Taip pat privačiomis lėšomis prisideda ILTE atrinkti finansavimo partneriai.

Itin patrauklios sąlygos

ILTE atstovės teigimu, ši priemonė suteikia galimybę žemės ūkio subjektams gauti paskolas lengvatinėmis sąlygomis investicijoms į tvarias technologijas, kurios mažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, gerina oro kokybę ir užtikrina aukštesnius gyvūnų gerovės standartus.

„Be to, paskolos gali būti naudojamos naujų biodujų jėgainėms statyti ir įsirengti, reikalingai žemės ūkio technikai ir įrangai įsigyti. Pagal pateiktas paraiškas, lėšos dažniausiai naudojamos įsigyti naujiems traktoriams, presams, plūgams, šienapjovėms ar kitai įrangai. Tai padeda ūkininkams didinti efektyvumą ir mažinti aplinkos taršą“, – pasakojo V. Stamburaitė.

Anot jos, ši priemonė siūlo itin patrauklias sąlygas: gauti iki 200 tūkst. eurų siekiančią paskolą, kurios didžiajai daliai yra taikomos nulinės palūkanos.

„Kompensuojama 70 proc. paskolos palūkanų, o likusiai 30 proc. daliai taikomos rinkos palūkanos. Tai išskirtinė galimybė ūkininkams gauti finansavimą palankiomis sąlygomis“, – pabrėžė ILTE atstovė.

V. Stamburaitė teigia, kad paskolos gali būti naudojamos ir kitoms investicijoms, tokioms kaip gamybinių pastatų statyba ar rekonstrukcija, diendaržiams, galvijų laikymo gardams ir kontrolės sistemoms finansuoti, kurui, atsarginėms dalims, augalų apsaugos priemonėms, trąšoms ar apyvartiniam kapitalui finansuoti.

Jos teigimu, materialusis turtas gali būti įsigyjamas tik naujas, kas jau savaime yra tvarumo požymis, nes tiekėjai kuria produktus ir sprendimus, kad ūkininkavimo veikla būtų efektyvesnė, tvaresnė ir pelningesnė.

„Ši finansinė priemonė atveria kelią tvaresniam ir konkurencingesniam Lietuvos žemės ūkiui. Raginame ūkininkus pasinaudoti šia galimybe ir investuoti į savo ūkių ateitį, kartu prisidedant prie aplinkos tausojimo ir klimato kaitos švelninimo“, – sakė V. Stamburaitė.

Paskolą gauti lengva

Norėdami gauti paskolą, žemės ūkio subjektai pirmiausia turi pateikti paramos paraišką Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) pagal galiojantį kvietimą ir gauti pažymą, patvirtinančią jų tinkamumą gauti lengvatinę paskolą. Gavę pažymą, jie gali kreiptis į vieną iš ILTE atrinktų finansavimo partnerių – kredito įstaigą.

Paskolų sutartys pasirašomos ir lėšos išmokamos ne vėliau kaip iki 2029 m. gruodžio 31 d. Svarbu atkreipti dėmesį, kad paskolos negali būti naudojamos išlaidoms, kurios jau buvo finansuotos iš kitų ES fondų ar nacionalinių lėšų. Paskolų trukmė priklauso nuo paskolos paskirties – investicijoms skirtos paskolos gali būti teikiamos iki 5 metų, o apyvartiniam kapitalui – iki 3 metų.

„Kviečiame domėtis, įsivertinti savo situaciją, ar atitinka ūkis, ūkio planai, planuojami projektai reikalavimus ir pasinaudoti šia galimybe investuoti į savo tvarią ir konkurencingą ateitį“, – teigia ji.

Pasak ILTE atstovės, vienam paskolos gavėjui gali būti suteikta viena paskola tvarioms investicijoms (iki 200 tūkst. EUR) ir vienas paskola investicijoms į žemės ūkio valdas (iki 200 tūkst. EUR). Dėl paskolų gali kreiptis ūkininkai, juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla, ir pripažinti žemės ūkio kooperatyvai, gavę NMA pažymą apie tinkamumą gauti konkrečią lengvatinę paskolą.

„Esame tikri, kad šios investicijos padidins ūkių efektyvumą ir paskatins rinktis aplinkai ir klimatui naudingesnes žemės ūkio praktikas. Tai ypač svarbu siekiant užtikrinti ilgalaikį Lietuvos žemės ūkio sektoriaus konkurencingumą“, – apibendrina V. Stamburaitė.

 

 

Skip to content