Balandžio 9 d. Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) Tarptautinio skyriaus vedėja Vaida Leščauskaitė dalyvavo Europos žemės savininkų organizacijos organizuotame žemės ūkio ateities forume.
Forumas, į kurį kasmet susirenka keli tūkstančiai žemės ūkio sektoriaus atstovų, šiemet koncentravosi į ateitį – forumo tema: „Kita karta“. Kalbėję ES institucijų, tyrimų centrų atstovai, jaunieji ūkininkai ir inovacijų lyderiai pabrėžė klimato kaitos keliamą pavojų, tvarumo užtikrinimo būtinybę.
Forumą atidariusi Jungtinių Tautų maisto programos direktorė Ertharin Cousin pabrėžė, kad vidutinis ūkininkų amžius visame pasaulyje – 59 metai. Į šį vidurkį įeina netgi sub-saharinė Afrika, kur 60 proc. gyventojų yra jaunesni nei 25 metų. „Turime kalbėti ir stengtis pritraukti jaunimą į žemės ūkį, pateikti ūkininkavimą kaip „seksualų“ – tačiau esmė ne tame. Ūkininkavimas turi būti pelningas, tada netrūks ir jaunų žmonių,“ – kalbėjo E. Cousin, pabrėžusi, kad dabartinės paramos sistemos daugiausiai lėšų skiria tiems ūkininkams, kuriems paramos reikia mažiausiai.
Forume taip pat pasisakė vyriausias ES derybininkas dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo Michel Barnier. „Brexit be sutarties – vis realesnė, o kartu su tuo kyla prekybos krizės pavojus. ES tam yra pasirengusi, bet turite būti pasirengę ir jūs – ūkininkams turi būti užtikrinta parama“ – kalbėjo derybininkas ir taip papt pabrėžė, kad Brexit keliamas pavojus toli gražu neprilygsta pavojui, kurį kelia klimato kaita.
Forume taip pat dalyvavo Europos Komisaras Žemės ūkiui ir kaimo plėtrai Phil Hogan, savo kalboje pabrėžęs būtinybę susieti žemės ūkio politiką su klimato kaitos mažinimu ir aplinkos išsaugojimu. „Mūsų laukia iššūkiai – ir ūkininkai turi būti šių problemų sprendimo dalis. Turime padaryti daugiau ir tai daryti kuo greičiau. Privalome stengtis mažinti anglies dvideginio emisiją,
sustabdyti bioįvairovės nykimą, užkirsti kelią vandens taršai. Komisijos pasiūlymai dėl BŽŪP ateities suteiks ūkininkams galimybę gauti paramą už klimatui ir aplinkai palankius veiksmus. Turime pasiekti, kad viešųjų gėrybių teikimas – aplinkos, klimato, bioįvairovės išsaugojimas – būtų laikomi veikla, kuri garbingai, taip kaip ir verslas uždirba pinigus“ – pabrėžė Komisaras.
Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.